Szczęsna Joanna

Joanna Szczęsna, absolwentka filologii polskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Karierę dziennikarską rozpoczynała w 1974 roku jako dziennikarka radiowa w Rozgłośni Harcerskiej Polskiego Radia. Działaczka opozycji demokratycznej, związana z Komitetem Obrony Robotników oraz NSZZ “Solidarność”. Współtwórczyni wydawanej poza cenzurą niezależnej prasy: w latach 1976-1980 – “Biuletynu Informacyjnego”, w roku 1981 – Biuletynu Agencji Solidarności “AS”, w latach 1982 -1989 – “Tygodnika Mazowsze”.

Od początku związana z “Gazetą Wyborczą”; była twórczynią jej kolorowego “Magazynu” i jego pierwszą redaktor naczelną oraz redaktorką Gazety Świątecznej. Za reportaż z głodówki protestacyjnej w kościele św. Marcina w maju 1977 roku uhonorowana stypendium holenderskiego PEN-Clubu oraz nagrodą Związku Dziennikarzy Szwedzkich. Laureatka Polcul Foundation. Stypendystka Stanford University ((John S. Knight Professional Journalism Fellowship) i Princeton University (Hodder Fellowship).

Jej artykuły, reportaże i wywiady publikowane były w wielu antologiach i pracach zbiorowych. Współautorka – wraz z Anną Bikont – biografii Wisławy Szymborskiej “Pamiątkowe rupiecie”( 2012) oraz nagrodzonego Wielką Nagrodą Fundacji Kultury reportażu z powojennej historii literatury polskiej “Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” (2006). Tadeusz Konwicki jest – obok Tadeusza Borowskiego, Kazimierza Brandysa, Adama Ważyka i Wiktora Woroszylskiego – głównym bohaterem „Lawiny i kamieni”.

Jest miłośniczką zabaw literackich, wydała o nich trzy książki: „Limeryki czyli o plugawości i promienistych szczytach nonsensu” i ”Epitafia czyli uroki roztaczane przez niektóre zwłoki” (z Anna Bikont), a także ostatnio  „Moskaliki czyli o wyższości Sarmatów nad inszymi nacjami” (2014).    

Prowadzi warsztaty kreatywnego pisania w Collegium Civitas.