Zapowiedź – dzień pierwszy festiwalu

A za tydzień w poniedziałek (10 października 2016) o godzinie 20:00 w Synagodze Pod Białym Bocianem przy ulicy Pawła Włodkowica 7 będziecie mogli posłuchać Małych Instrumentów!

Już w 2010 roku na płycie „Małe Instrumenty grają Chopina” pojawił się cytat z „Księgi”, w którym Schulz opisuje swą skłonność do rzeczy „małych i ułomnych”. Widzi w nich arcybogaty mikroświat, w którym warto zwrócić uwagę na wszelkie detale budujące nowo odkrywany krajobraz innego świata, zaskakujący układ obiektów i ich ukrytych znaczeń. Nie inaczej przyglądamy się małoinstrumentowym obiektom, poszukując w ich pokraczności i dwuznaczności innej perspektywy na przedmiot-instrument, dźwięk rozumiany inaczej, bogaty dorobek ludzkości zrzucony na margines muzyki pojmowanej tradycyjnie. Małe Instrumenty to właśnie schulzowski trzynasty miesiąc kalendarza, szósty palec u ręki. Muzyka w tym przedsięwzięciu poświęcona jest piętnastu fragmentom tekstu ze zbioru „Sklepy cynamonowe”. Iluzoryczna, abstrakcyjna, pełna napięć i emocji, a jednocześnie groteski, zabawy; wieloznaczność jest jej immanentną cechą. Tekst, czytany przez Jana Nowickiego, pojawia się jedynie w krótkich fragmentach, dając niejako pretekst do odniesienia się do prozy Schulza, ostatecznie zatapia się w dźwięku, powracając do słuchacza po niespełna godzinnej muzycznej opowieści, którą każdy odbierze na swój indywidualny i unikalny sposób tak, jak zwykliśmy odpływać we własne rejony wyobraźni, rozpoczynając lekturę Schulza.

Tradycyjna już dla Małych Instrumentów wielość wątków, barw, zaskoczeń, zwrotów muzycznej akcji jest inicjowana i koresponduje z bogactwem treści, perspektyw i wydarzeń wielorakich proweniencji nieskrępowanej kreacji Brunona Schulza.

muzyka: Paweł Romańczuk

wykonawcy: Małe Instrumenty – Iwona Sztucka, Magda Lipniewska, Tomasz Orszulak, Jędrzej Kuziela, Paweł Romańczuk

Darmowe wejściówki będą do odebrania w Księgarni Hiszpańskiej ELITE przy ulicy Szajnochy 5 oraz na miejscu godzinę przed wydarzeniem.

ZAPRASZAMY!