Nagroda Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej

Internauci biorący udział w głosowaniu wybierali spośród siedmiu książek finalistów tegorocznej Nagrody Literackiej Europy Środkowej “Angelus”.

Laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej 2016 został Varujan Vosganian – rumuński pisarz ormiańskiego pochodzenia – za swoją książkę “Księga szeptów” w przekładzie Joanny Kornaś-Warwas (Książkowe Klimaty).

pfl_7315-copy

Jest to jego pierwsza powieść i nawiązuje do ludobójstwa Ormian z 1915 roku. Ukazała się w 2009 roku. Sam Vosganian przedstawia książkę tak:

Kiedy pisałem „Księgę szeptów”, wiedziałem, że o XX wieku nie napisano w taki sposób wiele. Księga szeptów opowiada o Ormianach, ale także o Rumunach, Żydach i innych nacjach. Jest to książka o XX wieku, o jego wojnach światowych, masakrach i wspólnych mogiłach, o jego ideologiach i aparatach ucisku. Ale nie tylko. Każde miejsce, każdy czas, każdy naród ma swoją Księgę szeptów. Ona żyje, musi tylko zostać opowiedziana.

Laureatów Nagrody Głównej oraz nagrody dla tłumacza poznamy już w sobotę 15 października podczas uroczystej gali wręczenia Nagrody Literackiej Europy Środkowej “Angelus”, która odbędzie się w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.