Bruno Schulz. Festiwal – czwartek 19.10

Już za dwa tygodnie w czwartek zachęcamy do udziału w spotkaniu z Wiolettą Grzegorzewską i Magdaleną Parys – “Emigrantki?”. Autorki na co dzień żyją i tworzą poza granicami Polski. Rozmawiać z nimi będzie Maciej Hen. Zapraszamy do Klubu Proza przy Przejściu Garncarskim 2 o godzinie 17:00!

pobrane

Wioletta Grzegorzewska (1974) – polska poetka, prozaiczka. W Częstochowie ukończyła filologię polską na WSP (obecnie Akademia im. Jana Długosza). W latach 2003–2005 razem z mężem, Szymonem Grzegorzewskim, prowadziła magazyn literacki i niezależne wydawnictwo „Bulion”, prowadziła warsztaty literackie w bibliotekach, szkołach, ośrodkach kultury. Opublikowała książki poetyckie: Wyobraźnia kontrolowana, Parantele, Orinoko, Inne obroty, oraz dwujęzyczny wybór wierszy: Pamięć Smieny/Smena’s Memory. W 2006 wyemigrowała do Anglii. Jest laureatką “Konkursu Literackiego Polish Books w Londynie”, została nominowana do Griffin Poetry Prize Nagrody Literackiej Gdynia oraz The International Man Booker Prize. W 2015 otrzymała Złotą Sowę Polonii w Wiedniu za działalność literacką.

received_284833095350105

Magdalena Parys – pisarka, dziennikarka. Urodziła się w Gdańsku w 1971 r., jako dziecko wyemigrowała z rodziną do Berlina Zachodniego. Ukończyła polonistykę i pedagogikę na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Przez kilka lat zajmowała się pracą naukową z dziedziny studiów porównawczych, którą zarzuciła na rzecz pisania. Promotorka niemieckojęzycznej literatury na polskim rynku, autorka licznych wywiadów, ambasadorka akcji „ocal książkę” zorganizowaną przez Polską Izbę Książki. Felietonistka Wysokich Obcasów extra. Jej debiutancka wielokrotnie wznawiana powieść Tunel (2011) otrzymała Złotą Sowę w Wiedniu i zgłoszenia do najważniejszych nagród w Polsce. Laureatka Literackiej Nagrody Unii Europejskiej za powieść sensacyjno-obyczajową Magik (2014), pierwszą część trylogii berlińskiej. Jej prozę zdominowały całkowicie litera „p” – polityka oraz polsko-niemiecki tandem śledczy w Berlinie, dziennikarka, Dagmara Bosch i komisarz, Thomas Kowalski. Jej ostatnia książka to intymna opowieść rodzinna Biała Rika (2016) Prawa do tłumaczeń jej książek zakupiło ponad dwadzieścia krajów. W przygotowaniu awanturnicza książka szpiegowska i kolejne części Magika.

A o 19:00 w Klubie Proza zaczynamy “Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze – Zygmunt Miłoszewski”. Spotkanie poświęcone będzie jego najnowszej, owianej mgłą tajemnicy książce.

miloszewski

Zygmunt Miłoszewski – prozaik, dziennikarz, autor scenariuszy. Debiutował w 2004 roku na łamach „Polityki” opowiadaniem Historia portfela, potem wydał rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy Domofon (W.A.B. 2005, II wyd. 2011) i baśń dla dzieci Góry Żmijowe (W.A.B. 2006, przekład ukraiński i serbski: 2010). Na zamówienie Juliusza Machulskiego napisał scenariusz filmowy według Domofonu. Jego powieść kryminalna Uwikłanie (2007) została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru; ukazała się m.in. w Anglii, gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Na jej motywach powstał film w reżyserii Jacka Bromskiego pod tym samym tytułem. Ziarno prawdy (2011) jest kontynuacją Uwikłania – również zostało uhonorowane Nagrodą Wielkiego Kalibru. W 2013 roku ukazał się thriller autora Bezcenny, a w 2014 roku zamknięcie trylogii o prokuratorze Teodorze Szackim – Gniew. W 2015 roku autor został uhonorowany Paszportem “Polityki”. Jego powieści są tłumaczone na kilka języków.