Bruno Schulz. Festiwal – 11.10

Zaczynamy już jutro! Wieczorem o godzinie 20:00 w Oratorium Marianum będziecie mieli okazję posłuchać koncertu czytanego w Salonie Angelusa – Mariusz Szczygieł i Res Factum.

res-factum

Res Factum – narodziło się w 2014 roku i zrealizowanych zostało kilkanaście koncertów w warszawskim Faktycznym Domu Kultury, w Nawie św. Jerzego w Oleśnicy i na scenie Forum Kultury w Oleśnicy. Interpretowane były książki m.in: ”Papusza” Angeliki Kuźniak, „Jutro narysujemy śmierć” Wojciecha Tochmana (laureata Premio Kapuscinski Rzym 2016), „Encyklopedia psychodelii” Kamila Sipowicza.

Chwilę wcześniej, o 18:30 zapraszamy na spotkanie z Pawłem Smoleńskim, autorem książki Syrop z piołunu. Wygnani w akcji „Wisła”, opowiadającej o powojennym wysiedleniu Ukraińców z terenów południowo wschodniej Polski przez władze PRL. Poprowadzi je Mariusz Szczygieł.

smolenski1

Paweł Smoleński (ur. 1959) — reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz „Gazety Wyborczej”, wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Napisał m.in.: Pokolenie kryzysu, „Gazeta Wyborcza” — lustro demokracji, Salon patriotów, Pochówek dla rezuna, Irak. Piekło w raju, Izrael już nie frunie,Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (wraz z Bartłomiejem Kurasiem), Balagan. Alfabet izraelski,Oczy zasypane piaskiem, Szcze ne wmerła i nie umrze – wywiad rzekę z Jurijem Andruchowyczem, Zielone migdały czyli po co światu Kurdowie, Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew oraz Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk (wraz z Bartłomiejem Kurasiem). Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska „Kultura”. Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 roku za książkę Pochówek dla rezuna i Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. W 2006 roku otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak za zbiór reportaży Izrael już nie frunie. Mieszka w Warszawie.

Natomiast dzień zaczniemy unikatową sesją naukową pt. “Minione i zapisane. Literaturoznawcy i pisarze o reportażu międzywojennym”, w której o międzywojennych reporterach mówią autorzy: Magdalena Grzebałkowska, Agata Tuszyńska, Krzysztof Mroziewicz, Paweł Smoleński i Irek Grin oraz literaturoznawcy: Urszula Glensk, Zbigniew Kopeć, Beata Nowacka, Karolina Szymaniak, Agata Zawiszewska i Zygmunt Ziątek.

sesja

11-12 października
11:00-15:00 Klub Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro)

szczegółowy program konferencji