Piąty dzień Bruno Schulz. Festiwal

Sobotnie popołudnie w Klubie Proza upłynie na rozmowach o polskich pisarzach: Mrożku, Tyrmandzie, Iwaszkiewiczu, Andrzejewskim, Gombrowiczu i Komornickiej. A dzień zwieńczymy ogłoszeniem zwycięzcy tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

dzien5

Zaczniemy od rozmowy, której podstawą będzie książka autorstwa Sławomira Mrożka i Leopolda Tyrmanda „W emigracyjnym labiryncie. Listy 1965-1982”. Mrożek – klasyk polskiego teatru, klasyk polskiego humoru. Tyrmand – klasyk polskiej literatury rozrywkowej, ale także znakomity pisarz obyczajowy i polityczny oraz diarysta. Obydwaj emigranci z PRL-u. Obydwaj łysiejący. Podobni? Niepodobni? Na pewno to, o czym pisali do siebie przed laty, warte jest namysłu i dzisiaj. W dyskusji wezmą udział Inga Iwasiów i Adam Poprawa, a poprowadzi ją Mariusz Urbanek. Zaczynamy o 13.00.

O 14.30 autorzy monumentalnych prac: Anna Król („Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego”), Anna Synoradzka-Demadre („Jerzy Andrzejewski. Przyczynek do biografii prywatnej”) i Radosław Romaniuk („Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza”) opowiedzą nie tylko o swoich bohaterach, lecz także o tym, jak to jest pisać o sprawach najintymniejszych. Spotkanie poprowadzi Marcin Sendecki.

Następnie spotkamy się z Klementyną Suchanow – autorką fundamentalnej biografii „Gombrowicz. Ja, geniusz”. O swoim bohaterze i swoim pisarstwie, ale też o naszych czasach i naszych sprawach rozmawiać będzie z Piotrem Rosołem. Start: 16.00.

Na koniec czeka nas rozmowa z Brygidą Helbig i Krzysztofem Vargą. Brygida Helbig – autorka biografii Marii Komornickiej, młodopolskiej pisarki, która uznała się za mężczyznę. Krzysztof Varga – twórca autobiograficznych opowieści, w których Polak i Węgier to nie „dwa bratanki”, tylko matka i ojciec. Spotkanie z badaczką życia i twórczości pisarki niesamowitej i prozaikiem dokonującym wiwisekcji na sobie i narodach, z których pochodzi, przyniesie potężną dawkę emocji. Rozmowę poprowadzi Irek Grin, zaczynamy o 17.30.

A o 20.00 w Teatrze Muzycznym Capitol odbędzie się Gala Wręczenia Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2018.