Podsumowanie roku 2018

Kolejny rok dobiegł końca, czas więc podsumować, co się działo!

podsumowanie-2018

Możemy pochwalić się czwartym tomem serii „Architektura jest najważniejsza”, zatytułowanym „Drzewa”, stanowiącym nie polityczną, lecz popularno-naukową odpowiedź na „lex Szyszko”. Jeden z esejów stworzyła Olga Tokarczuk, laureatka Międzynarodowej Nagrody Bookera w 2018 roku. Swój wkład w publikację mieli także znakomici historycy architektury i sztuki, m.in. Małgorzata Omilanowska, Marta Leśniakowska czy Grzegorz Piątek.

14_m

W listopadzie książką „Klasa Alef” izraelskiej pisarski Esther Streit Wurzel rozpoczęliśmy nową serię wydawniczą – „Z głową”, w której ukazywać się będą kultowe zagraniczne powieści społeczno-obyczajowe z gatunku young adult. Liczymy na to, że z tej oferty skorzystają zarówno młodzież, jak i rodzice, i umożliwi im ona poznanie kultury i historii innych krajów.

Do najważniejszych organizowanych przez nas wydarzeń dołączył rozpoczęty w 2018 roku cykl spotkań pod nazwą „Zakazane lektury”, w ramach którego wybitni aktorzy czytają na żywo dzieła autorów usuniętych z nowej listy lektur szkolnych lub na niej zmarginalizowanych. Czytanie poprzedzają „lekcje”, w czasie których pisarze, dziennikarze i naukowcy opowiadają o swoich mistrzach – tych, którzy z kanonu znikają. W 2018 roku w „Zakazanych lekturach” gościły takie sławy, jak: Marcin Dorociński, Arkadiusz Jakubik, Marek Kondrat, Robert Więckiewicz, Agata Buzek i Jacek Braciak, a czytali oni: „Cesarza” Ryszarda Kapuścińskiego, „Śledztwo” Stanisława Lema, „Dziennik” Witolda Gombrowicza, „Jądro ciemności” Josepha Conrada i „Dybuka” Szymona An-skiego. W „lekcjach” uczestniczyli natomiast: Jacek Hugo-Bader, Michał Nogaś, Stanisław Bereś, Zygmunt Miłoszewski, Klementyna Suchanow, Wojciech Chmielarz, Magdalena Heydel, Olga Tokarczuk i Mikołaj Grynberg. Spotkania prowadził Irek Grin. Odbywały się one w Centrum Kongresowym Hali Stulecia we Wrocławiu i przyciągały każdorazowo setki osób. Serdecznie dziękujemy Hali Stulecia za współpracę i gościnę.

10_m

W maju odbyła się piętnasta edycja organizowanego przez nas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław (po raz dziesiąty odbywającego się w tym mieście). Ze względu na setną rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety to im oddaliśmy głos i to o nich głównie mówiliśmy. Kobiety były jedynymi gośćmi paneli dyskusyjnych i bohaterkami większości spotkań autorskich. Odwiedziły nas m.in.: Katarzyna Bonda, Katarzyna Puzyńska, Justyna Kopińska, Iza Michalewicz, Ewa Winnicka, Marta Guzowska i Olga Rudnicka. W ramach festiwalu do Wrocławia przyjechali również autorzy zagraniczni: Boris Akunin i Arnaldur Indriðason. Zeszłoroczną Nagrodę Wielkiego Kalibru, a także Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru otrzymał Ryszard Ćwirlej za powieść „Tylko umarli wiedzą”.

7_m

W październiku natomiast po raz siódmy odbył się Bruno Schulz. Festiwal. Tematem wiodącym tej edycji festiwalu była biografia jako gatunek literacki, filmowy i komiksowy. Kilkudziesięciu gości – autorów monografii i biografii, pisarzy i naukowców – dyskutowało na temat twórczości Jerzego Andrzejewskiego, Maksa Blechera, Witolda Gombrowicza, Jarosława Iwaszkiewicza, Sławomira Mrożka, Brunona Schulza i Leopolda Tyrmanda. Mieliśmy także okazję posłuchać poezji Mickiewicza w wykonaniu Andrzeja Stasiuka z zespołem Haydamaky, a zwieńczeniem festiwalu był przedpremierowy pokaz filmu „Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna” w reżyserii Borysa Lankosza. Festiwal przez cały tydzień nie zwolnił tempa i ponownie udowodnił, że jego domeną jest różnorodność.

26

Musimy również wspomnieć, że w zeszłym roku Portal Kryminalny uzyskał nowy layout. Zwiększył dzięki temu dynamikę i jest jeszcze chętniej odwiedzany przez czytelników.

25

Serdecznie dziękujemy zespołom, dzięki którym mogliśmy to wszystko zrobić. Nie sposób wymienić każdego zaangażowanego współpracownika, ale szczególne podziękowania zechcą przyjąć: Agnieszka Orłowska – dyrektorka techniczna obu festiwali i „Zakazanych lektur”, Marcin Baran – dyrektor programowy Bruno Schulz. Festiwal, Ewa Dąbrowska – redaktorka naczelna Portalu Kryminalnego, Kinga Kucharczyk i Jana Karpienko – dzielące się z Państwem na portalach społecznościowych tym, co robimy.

Bardzo dziękujemy również wszystkim partnerom. Podziękowania zechcą przyjąć zwłaszcza Miasto Wrocław, w którym możemy realizować już od piętnastu lat nasze wydarzenia, a także Kraków Miasto Literatury Unesco – za wsparcie przedsięwzięć wydawniczych.