Siódmy dzień Bruno Schulz. Festiwal 2019

Sobota na Bruno Schulz. Festiwal będzie pełna wrażeń. Na początek zapraszamy do Klubu PROZA | Wrocławski Dom Literatury na dwa panele poświęcone elitom, w tym elitom zza wschodniej granicy. A wieczorem poznamy tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019.

Zaczynamy o godz. 15.00 panelem „Kłopoty z elitami”, którego uczestnikami będą prof. Antoni Dudek oraz Jan Lityński. Postarają się odpowiedzieć między innymi na takie pytania: czy elity są do istnienia świata niezbędne? Wedle jakich kryteriów definiować elity? Wreszcie: czym elity powinny się dzisiaj zajmować i jakie warunki spełniać, by nie tylko czuć się elitami, lecz także być za elity uznane? Spotkanie poprowadzi Witold Bereś.

O godz. 17.00 rozpocznie się drugi panel: „ULB, czyli elity zza wschodniej granicy”. Jego uczestnicy skupią się na tym, czy elity na Ukrainie, Litwie i Białorusi to grupy do siebie podobne, czy może całkowicie różne, czy borykają się z takimi samymi problemami oraz jak się definiują po prawie 30 latach od odzyskania niepodległości. Udział w spotkaniu wezmą Jurij Andruchowycz, Andrej Chadanowicz i Laurynas Vaičiūnas, a poprowadzi je Irek Grin.

A o godz. 20.00 w Teatrze Muzycznym Capitol odbędzie się Gala Wręczenia Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019, podczas której poznamy tegorocznego laureata. Do nagrody jest nominowanych siedmiu autorów: Bianca Bellová (Czechy), Georgi Gospodinow (Bułgaria), Siergiej Lebiediew (Rosja), Christoph Ransmayr (Austria), Sasha Marianna Salzmann (Niemcy, ur. Rosja), Jurij Wynnyczuk (Ukraina), Polina Żerebcowa (Rosja).