Szósty dzień Bruno Schulz. Festiwal 2019

Jesteście ciekawi, co dla Was przygotowaliśmy na szósty dzień festiwalu? Dowiemy się co nieco o Edmundzie Niziurskim, porozmawiamy o wsi i o elitarności, a na koniec spotkamy się z nominowanymi do tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019.

Na początek zapraszamy na panel poświęcony Edmundowi Niziurskiemu. Rozmowę o pisarzu dla młodzieży, który intensywnie wpłynął na mentalność i wrażliwość językową sporej części polskiej inteligencji po II wojnie światowej, poprzedzi projekcja filmu „Druga młodość czwororęcznych. Rzecz o Edmundzie Niziurskim” w reżyserii Ryszarda Nyczki (TVP, 1997). O autorze rozmawiać będą prof. Wojciech Tomczyk i Krzysztof Varga, prowadzenie: Marcin Baran. Zaczynamy o 16.30 w Klubie Proza.

O godz. 19.00, również w Klubie Proza, odbędzie się panel „O wsi i o elitarności”. Jego uczestnikami będą prof. Stanisław Obirek i Marian Pilot, a spotkanie poprowadzi prof. Anna Nasiłowska. Skupią się oni na tym, czy system wartości charakterystyczny dla polskiej wsi jest konkurencyjny dla elitarności miejskiej oraz czy elitarność chłopska może być bardziej pociągająca dla narodu wywodzącego się z warstwy chłopskiej.

Na zakończenie dnia czeka nas spotkanie z nominowanymi do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019. Nominowani: Bianca Bellová (Czechy), Georgi Gospodinow (Bułgaria), Siergiej Lebiediew (Rosja), Christoph Ransmayr (Austria), Sasha Marianna Salzmann (Niemcy, ur. Rosja), Jurij Wynnyczuk (Ukraina), Polina Żerebcowa (Rosja) będą rozmawiać z Wojciechem Bonowiczem i Szymonem Kloską. Zapraszamy na godz. 21.00 do Barbary (ul. Świdnicka 8B).