Ósmy dzień Bruno Schulz. Festiwal

Niedziela będzie ostatnim dniem tegorocznej edycji Bruno Schulz. Festiwal, co jednak nie oznacza, że zwalniamy tempa – wręcz przeciwnie! Ósmy dzień festiwalu zapowiada się bardzo intensywnie: najpierw spotkamy się z tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019, następnie z Katarzyną Kłosińską i Michałem Rusinkiem, a także z niedawną zdobywczynią Literackiej Nagrody Nobla – Olgą Tokarczuk, a na zwieńczenie dnia – z czwórką poetów.

Dzień zaczynamy wcześnie – o godz. 12.00 w Klubie PROZA | Wrocławski Dom Literatury spotkamy się z tegoroczną laureatką lub laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019. Nazwisko poznamy dzień wcześniej, podczas uroczystej Gali Wręczenia Nagrody. Jedno jest pewne – będzie to autorka zagraniczna/autor zagraniczny. Spotkanie poprowadzi prof. Piotr Śliwiński, jeden z jurorów Nagrody.

O godz. 14.00 przenosimy się do Oratorium Marianum, gdzie spotkamy się z dwojgiem naukowców, którzy połączyli siły, by przyjrzeć się językowi władzy. A przedmiot ich badań, za sprawą polityków, wciąż pokazuje swoje zaskakujące możliwości. Rozmowę z prof. Katarzyną Kłosińską i Michałem Rusinkiem poprowadzi Irek Grin.

Następnie spotkanie z najwybitniejszą polską pisarką współczesną, która w swych książkach snuje fascynujące opowieści, a na co dzień nie waha się zajmować zdecydowanego stanowiska w najgorętszych polskich sporach. A do tego kilka dni temu otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Z pisarką rozmawiać będzie Katarzyna Kantner, autorka monografii „Jak działać za pomocą słów? Proza Olgi Tokarczuk jako dyskurs krytyczny”. Spotkanie ze względów logistycznych zostanie przeniesione w inne miejsce. Do środy poinformujemy szczegółowo.

Wieczorem wracamy do Klubu PROZA, gdzie zakończymy festiwal panelem „3, a właściwie 4 poetów i niewiersze”, w którym uczestniczyć będą Wojciech Bonowicz, Zbigniew Machej i Filip Zawada. Dowiemy się co to oznacza, kiedy autor wierszy pisze niewiersze. Autorów „Dziennika końca świata” (Bonowicza), „Antidotum noctis” (Macheja) i „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” (Zawadę) przesłucha na tę okoliczność poeta, który prozą jeszcze się nie wypowiadał – Marcin Sendecki. Start: godz. 18.00.

Godziny niedzielnych wydarzeń mogą ulec zmianie ze względu na zmiany wprowadzane w związku ze spotkaniem z Olgą Tokarczuk. Miejcie rękę na pulsie, będziemy informować.