Dzień 5. na Bruno Schulz. Festiwal 2020

Biografie cudze i własne, reportaże, a nawet radio – niedziela na Bruno Schulz. Festiwal będzie pełna wrażeń! Wszystko oczywiście w Prozie – Klubie Wrocławskiego Domu Literatury.

Zaczniemy o 13.00 od rozmowy Szymona Kloski z dwiema reporterkami. Ile prawdy kryje się w stereotypach? Czy wyobrażenia można przekształcić w prawdę? Książki Katarzyny Boni („Auroville. Miasto z marzeń”) i Joanny Gierak-Onoszko („27 śmierci Toby’ego Obeda”) są niczym dwie strony tego samego medalu.

Urodzona w Warszawie żydowska artystka, która w przedwojennej Polsce doświadczyła antysemityzmu, niemal całą rodzinę straciła w Zagładzie, a po wojnie poślubiła Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, i powieściopisarka, redaktorka, partnerka Marii Dąbrowskiej, przewrotna i władcza indywidualność. Dlaczego Weronika Kostyrko i Sylwia Chwedorczuk postanowiły przypomnieć światu Polę Nireńską i Annę Kowalską? Autorki na to i wiele innych pytań odpowiedzą już o 15.00. Prowadzenie: Urszula Glensk.

A o 19.00 na festiwalu Nowy Świat! Konkretnie: Radio Nowy Świat, dla którego Michał Nogaś poprowadzi w Prozie audycję z udziałem publiczności.

W „Dzienniku hipopotama” Krzysztof Varga zastanawia się, co by było, gdyby w 1988 roku został we Francji i nie wrócił na studia do Polski. Czy byłby pisarzem, redaktorem? I przede wszystkim: czy byłby Polakiem? Do jakich wniosków doszedł, opowie Szymonowi Klosce o 20.30.

Ponadto tego dnia w programie Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury znajdziecie również debatę #Zezwierzęcej: prawo ludzi/prawa zwierząt. Rozmawiać będą Andrzej Elżanowski, Dorota Sumińska i Karolina Kuszlewicz, moderować – Ludwika Włodek. Start o 16.30 w Starej Piekarni, wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek.

Ze względu na obowiązujące obostrzenia w spotkaniach będzie mogła wziąć udział ograniczona liczba osób, dlatego będziemy prowadzić rejestrację uczestników (na miejscu, godzinę przed każdym wydarzeniem). O szczegółach poinformujemy niebawem. I przypominamy, że wszystkie wydarzenia będziemy też transmitować online.