Bruno Schulz. Festiwal 2021

Bruno Schulz. Festiwal powstał w 2012 roku jako forma uczczenia pamięci jednego z najwybitniejszych europejskich prozaików, przypomnienie jego dzieła oraz święto literatury i sztuki. W ciągu 10 lat, które upłynęły od tamtej chwili, odwiedziło nas ponad 350 gości, przygotowaliśmy 8 konferencji naukowych oraz 32 lekcje dla młodzieży, bawiliśmy się wspólnie na 18 koncertach, zorganizowaliśmy 5 slamów poetyckich i tyleż samo wystaw artystycznych oraz gier miejskich, zaprezentowaliśmy 4 filmy (również przedpremierowo), urządziliśmy uliczny spektakl i happening, a także zaprosiliśmy uczestników festiwalu na literacki spacer. W naszych wydarzeniach wzięło udział niemal 200 000 mieszkańców Wrocławia i całej Polski. W październiku 2021 roku dołożymy kolejne cegiełki do budowy naszego literackiego domu.

Tegoroczna edycja festiwalu będzie jednak nieco skromniejsza niż zwykle. Ale też zaczęliśmy ją znacznie wcześniej niż zwykle. W lipcu pod egidą Bruno Schulz. Festiwal odbyło się spotkanie z noblistkami: Swietłaną Aleksijewicz i Olgą Tokarczuk, a organizacja tego wyjątkowego wydarzenia wymusiła na nas ograniczenie liczby spotkań głównej, październikowej części festiwalu. Bądźcie jednak spokojni: nie ograniczymy ich jakości.

Prym podczas tegorocznej edycji będą wiodły spotkania autorskie. Nie mogliśmy zdecydować inaczej: w ubiegłych miesiącach ukazało się zbyt dużo ważnych książek, by nie porozmawiać chociaż o części z nich i nie zadać wielu istotnych pytań. Czy tolerancja i prawa człowieka to uniwersalne idee, czy może tylko idealistyczny projekt? Czy wojenne wydarzenia nadal wpływają na naszą codzienność? No i co kryje się w notatkach schowanych w pewnym pudełku po butach? Gościniami i gośćmi Bruno Schulz. Festiwal będą zatem: Magdalena Grzebałkowska, Magdalena Środa, Agata Tuszyńska, Ewa Winnicka, Andrzej Bart, Artur Domosławski, Maciej Hen, Jacek Leociak i Bartosz Heksel. W programie nie może też zabraknąć wielogłosowych dyskusji: troje profesorów (Małgorzata Omilanowska, Paweł Machcewicz i Dariusz Stola) będzie debatować o zawłaszczaniu instytucji kultury, a Iza Klementowska i Wit Szostak w rozmowie o filozofii uchodźczej spróbują odpowiedzieć na niepokojąco aktualne pytanie: dlaczego w ludziach, którzy uciekają przed wojną, przemocą i biedą, niektórzy widzą tak wielkie zagrożenie? W ramach festiwalu również rozmowa z Cezarym Łazarewiczem, autorem nagrodzonej „Nike”, przeniesionej ostatnio na kinowe ekrany książki „Żeby nie było śladów”, oraz… aukcja pewnych wyjątkowych książek, którą poprowadzą Mariusz Szczygieł i Irek Grin.

Tradycyjnie także otworzymy naszą scenę dla wydarzeń towarzyszących Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej Angelus i towarzyszącej jej z powodów pandemicznych Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius.

Pisząc te słowa, nie wiemy jeszcze, czy festiwalowi będzie mogła towarzyszyć publiczność na widowni. Ale trzymajcie kciuki – być może jakąś ograniczoną liczbę widzów będziemy mogli zaprosić na spotkania.

Zapraszamy do Wrocławia w dniach 12–17 października!