Drugi dzień Bruno Schulz. Festiwal 2021

Środę na Bruno Schulz. Festiwal zaczniemy od dyskusji o niezależności instytucji kultury w Polsce, a skończymy spotkaniami wokół książek o tematyce żydowskiej. Zapraszamy do Prozy – Klubu Wrocławskiego Domu Literatury lub przed ekrany komputerów (transmisję możecie obejrzeć na stronach Bruno Schulz. Festiwal, Fundacja Olgi Tokarczuk, Wrocławski Dom Literatury oraz Wrocław Miasto Literatury).

Dyskusja z udziałem Małgorzaty Omilanowskiej, Pawła Machcewicza i Dariusza Stoli rozpocznie się o 17.00. Prof. Małgorzata Omilanowska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego w latach 2014–2015, została wybrana na dyrektorkę Zamku Królewskiego w Warszawie przez radę powierniczą, jednak minister Gliński odmówił jej powołania na stanowisko, motywując to względami politycznymi. Prof. Pawła Machcewicza, w latach 2008–2017 współtwórcę i dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, odwołano ze stanowiska, łącząc Muzeum II WŚ z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, gdyż tylko połączenie instytucji pozwalało przerwać kadencję dyrektora przed jej końcem, czyli przed rokiem 2019. Prof. Dariusz Stola, współtwórca i dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w latach 2014–2019, został wybrany w konkursie na kolejną kadencję, ale nie powołano go na stanowisko ze względu na – ponownie – zarzut zaangażowania politycznego. Ostatecznie zdecydował się złożyć rezygnację z przysługujących mu praw zwycięzcy konkursu. Kto inny niż ta trójka może przeprowadzić dyskusję o niezależności instytucji kultury w Polsce?

konkwista2-1

O 18.30 pisarka i reportażystka Agata Tuszyńska opowie Urszuli Glensk o książce, którą stworzyła wspólnie z uczestniczkami warsztatów prowadzonych w 2017 roku w Domu Spotkań z Historią: Dorotą Barczak-Perfikowską, Grażyną Latos, Elżbietą Strzałkowską i Wiolettą Wejman. To wielogłosowa opowieść o ludziach, którzy na przełomie lat 60. i 70. opuszczali Polskę w rezultacie propagandowej antysemickiej nagonki. Zakończyła się ona przymusową emigracją, a w istocie wyrzuceniem z ojczyzny niemal 13 000 polskich Żydów. Warto rozmawiać o tym, jak to na nich wpłynęło i gdzie są teraz.

bagaz-osobisty

Dzień zakończymy spotkaniem z Bartoszem Hekselem i jego książką „Żydowscy adwokaci w przedwojennym Krakowie”. Autor podjął się wyjątkowego wyzwania: opowiedział w swojej książce o prawnikach żydowskiego pochodzenia, ich działalności społecznej, politycznej, kulturalnej i naukowej, a także wkładzie w rozwój polskiej oraz europejskiej myśli prawniczej, uzupełniając w ten sposób dotkliwą lukę w badaniach nad międzywojennym żydowskim Krakowem i jedną z najważniejszych wówczas grup społecznych miasta. Rozmowę poprowadzi Irek Grin, start: 20.00.

zydowscy-adwokaci

Wejściówki będą do odbioru w Klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) w dniu wydarzenia od godz. 12.00. Gdyby ktoś z Państwa nie mógł odebrać wejściówki, a zależy mu na obecności na spotkaniu, prosimy o kontakt mailowy na adres: jagodaborys97@gmail.com
 Wydarzenia będą transmitowane na stronach na Facebooku: Bruno Schulz. Festiwal, Fundacja Olgi Tokarczuk, Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury.

Informujemy, że wprowadzamy drobną modyfikację w programie niedzielnych wydarzeń: spotkanie z Maciejem Henem („Beatlesi w Polsce”) odbędzie się o godz. 17.45, a spotkanie z Ewą Winnicką („Greenpoint”) o godz. 19.00. Przepraszamy za zmiany i do zobaczenia w Prozie i przed ekranami!