Szósty dzień Bruno Schulz. Festiwal 2021

Ostatniego dnia Bruno Schulz. Festiwal przyspieszamy tempo: czeka nas aż sześć wydarzeń! Spotkamy się z laureatkami i laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Porozmawiamy o uchodźcach – tych ze wschodu, którzy próbują dotrzeć do Europy, i tych z Polski, mieszkających w Nowym Jorku. Pojawią się również wątki filmowy i muzyczny (oczywiście z literackiej perspektywy). Ponownie zapraszamy do Klubu PROZA i przed ekrany komputerów (transmisję możecie obejrzeć na stronach Bruno Schulz. Festiwal, Fundacja Olgi Tokarczuk, Wrocławski Dom Literatury oraz Wrocław Miasto Literatury).

Zaczynamy o 12.00 Salonem Angelusa, podczas którego Piotr Śliwiński porozmawia z laureatką lub laureatem tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Tuż po nim, o 13.30, Salon Silesiusa, czyli spotkanie z laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, prowadzone przez Justynę Sobolewską.

A potem literatura spotka się z filmem. Środowisko literackie w Polsce rozgrzała ostatnio kłótnia pomiędzy tymi, którzy walczą o prawa pisarza jako pełnoprawnego członka filmowej rodziny, jeśli scenariusz powstał w oparciu o jego książkę, a środowiskiem filmowym, które odpowiada, że film jest dziełem zbiorowym, a pisarz jedynie jednym z bardzo wielu jego współtwórców. Powodem sporu była nieobecność Cezarego Łazarewicza na zdjęciach z czerwonego dywanu podczas światowej premiery filmu Jana P. Matuszyńskiego „Żeby nie było śladów” na festiwalu w Wenecji. My porozmawiamy z autorem literackiego pierwowzoru zarówno o jego dziele literackim, jak i książce jako tworzywie dla innych sztuk. Prowadzenie: Michał Nogaś, start: 15.00.

O 16.30 Urszula Glensk porozmawia z Izą Klementowską i Witem Szostakiem o ich książkach „Skóra” oraz „Tratwa Odysa”, poruszających problem uchodźców. Czy filozofowi i reporterce uda się odpowiedzieć na niepokojąco aktualne pytania z eseju Wita Szostaka: Dlaczego Europa tak zdecydowanie broni swoich granic? Dlaczego w ludziach, którzy uciekają przed wojną, przemocą i biedą, widzi tak wielkie zagrożenie? Dlaczego nawet dobra wola jednostek jest ograniczana przez prawo i struktury polityczne?

O 17.45 przyjdzie pora na wątek muzyczny. Kto z nas nie zanucił nigdy szlagieru czwórki z Liverpoolu? Zdaje nam się, że o Beatlesach wiemy wszystko – ale to Maciej Hen wie wszystko o polskiej recepcji tego zespołu. I dzieli się z nami tą wiedzą w swojej książce, będącej jednocześnie portretem PRL-u. O książce „Beatlesi w Polsce” z autorem porozmawia Adam Poprawa.

Festiwal zakończymy o 19.00 spotkaniem z Ewą Winnicką, które poprowadzi Michał Nogaś. Miłość, nienawiść, ambicje, upadek – to wszystko znajdziemy w najnowszej książce autorki, „Greenpoint”. Reporterka stworzyła w niej pozbawioną cukierkowości wizję polskich uchodźców, którzy od półtora wieku przybywają do Nowego Jorku, szukając lepszego życia. Niestety, niewielu spełnia ten amerykański sen.

Wejściówki będą do odbioru w Klubie PROZA (Przejście Garncarskie 2) w dniu wydarzenia od godz. 12.00. Gdyby ktoś z Państwa nie mógł odebrać wejściówki, a zależy mu na obecności na spotkaniu, prosimy o kontakt mailowy na adres: jagodaborys97@gmail.com.