Wojaczek i gnoza, czyli naukowe oblicze Bruno Schulz. Festiwal 2015

Gdyby żył w tym roku skończyłby 70 lat. Rafał Wojaczek. To świetna okazja, aby nie tylko przypomnieć jego poetycki dorobek, ale i przybliżyć tę legendarną postać. Na Bruno Schulz. Festiwal 2015 będzie po temu co najmniej kilka okazji, ale legendarny poeta z Mikołowa nie wyczerpie naukowego pasma festiwalu.  

Po pierwsze sesja naukowa „Wojaczek – przeczytany” (14-16 października, Ossolineum), w której wezmą udział najwybitniejsi znawcy twórczości Wojaczka, krytycy i literaturoznawcy różnych pokoleń: zarówno ci, którzy pamiętają poetę z krótkiego, ale niezwykle intensywnego okresu aktywności twórczej, jak i ci, dla których jego twórczość jest częścią historii polskiej literatury, nieznaną im z bezpośredniego, biograficznego doświadczenia.

Konferencji naukowej towarzyszyć będzie szereg wydarzeń festiwalowych poświęconych poecie. I tak drugiego dnia Festiwalu (środa, 14.10.2015) śladami Rafała Wojaczka po Wrocławiu poprowadzi Jacek Bierut. Uczestnicy spaceru odwiedzą między innymi knajpę, z której Wojaczek wyszedł przez szybę i Urząd Pocztowy, z którego poeta nadawał paczki z brudną bielizną. Dowiedzą się również na którym haku powiesił szatniarza, gdzie przyjął ostatnią w życiu dawkę alkoholu i gdzie spoczywają jego ostatnie, niewydane teksty i jak się do nich dobrać? Na spacer obowiązują zapisy bsf.wro@o2.pl. WIĘCEJ

O Wojaczku będzie się również dyskutować. 14 października Stanisław Bereś, Tomasz Kunz, Maciej Melecki i Maciej Szczawiński porozmawiają o biografii, legendzie i dziełach Wojaczka, a 16 października Romuald Cudak, Bogusław Kierc, Piotr Śliwiński i Konrad Wojtyła zastanowią się nad tym jak o Wojaczku pisać. Oba panele dyskusyjne odbędą się w Ossolineum.

A to nadal nie wszystko. 15 października w kinie Nowe Horyzonty odbędzie się pokaz filmu „Wojaczek” z udziałem reżysera – Lecha Majewskiego i odtwórcy tytułowej roli – Krzysztofa Siwczyka. Spotkanie towarzyszące projekcji będzie moderować Jacek Ziemek. Dla wierszokletów i poetów będzie wojaczkowy slam (I tłucze szyby rymem i kopniakiem), dla melomanów  – koncert „List do nieznanego poety”, w czasie którego utwory Wojaczka zaśpiewają Julia Kamińska i Nieprzyjemni.

Twórczość Rafała Wojaczka będzie jednym z głównych wątków programu Bruno Schulz. Festiwal 2015, ale nie jedynym. Festiwalowi towarzyszy bowiem jeszcze jedna konferencja naukowa – „Paradygmaty gnozy w literaturze i filozofii współczesnej” (13-14 października, Ossolineum), której uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy tak dawny nurt filozoficzny, jakim jest gnoza, wciąż pozostaje aktualny, co gnostycznego może się sprawdzić w dzisiejszej rzeczywistości kulturowej i cywilizacyjnej, a także dlaczego współcześni pisarze odnajdują w gnozie źródło inspiracji.

Szczegóły (miejsca, daty, godziny) w zakładce program.
Serdecznie zapraszamy!

Więcej o konferencji „Paradygmaty gnozy w literaturze i filozofii współczesnej”
Więcej o sesji „Wojaczek – przeczytany”
PROGRAM w formacie PDF
PROGRAM w formacie DOC