Relacja z piątego dnia BS.F 2022

Ostatni dzień Bruno Schulz. Festiwalu rozpoczął się – już tradycyjnie – od rozmowy z laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Po nim na scenie zasiadł też laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku. A to nie wszystko – tegoroczną, 11. edycję festiwalu dopełniły też spotkania z innymi pisarzami. Klub Proza do samego końca wypełniała publiczność, z ciekawością przysłuchująca się dyskusjom o biografiach, przemianach i schulzowskich tropach.

(więcej…)


Relacja z czwartego dnia BS.F 2022

Czwartego dnia 11. edycji Bruno Schulz. Festiwalu spotkania dotyczyły głównie poezji, bo w ramach Salonu Silesiusa spotkaliśmy się z debiutantami, autorami nominowanymi do nagrody Książka Roku oraz laureatem nagrody za całokształt twórczości Marcinem Sendeckim. Dzień zamknęło jednak spotkanie zgoła inne, bo z prozatorką i działaczką społeczną Sylwią Chutnik. A wieczorem dowiedzieliśmy się, w czyje ręce trafiły Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus i Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius!

(więcej…)


Relacja z trzeciego dnia BS.F 2022

Trzeciego dnia 11. edycji Bruno Schulz. Festiwalu odbyło się ostatnie spotkanie w ramach Salonu Angelusa – gościnią była nominowana do nagrody Katarzyna Surmiak-Domańska, a rozmowa z autorką krążyła wokół spraw rodzinnych i traumy. Pierwszy wątek wybrzmiał również w spotkaniu z rumuńsko-mołdawską pisarką Tatianą Țîbuleac. Na scenie zasiadły ponadto Barbara Sadurska i Dominika Słowik, których rozmowa toczyła się w bliskości pojęć takich jak antropocen i katastrofa.

(więcej…)


Relacja z drugiego dnia BS.F 2022

Drugi dzień 11. edycji Bruno Schulz. Festiwalu obfitował w wydarzenia. Dwa Salony Angelusa, w ramach których na scenie zasiedli białoruski pisarz Alhierd Bacharewicz oraz prozaik Andrzej Stasiuk, przeplotły się ze spotkaniami z pisarzami i publicystami Jędrzejem Morawieckim i Ziemowitem Szczerkiem oraz autorką powieści historycznych Elżbietą Cherezińską. A dominującym tematem była Europa Wschodnia: jej geopolityka i historia.

(więcej…)


Relacja z pierwszego dnia BS.F 2022

11. edycja Bruno Schulz. Festiwalu nieoficjalnie rozpoczęła się już wcześniej – zainteresowani mogli wysłuchać rozmów z dwójką nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, czeskim prozaikiem Jaroslavem Rudišem oraz bułgarską pisarką Kapką Kassabovą. W ten sposób zapowiedziany został pewien zwrot w formule Festiwalu: podczas tegorocznej edycji więcej czasu scenicznego oddano finalistom tej nagrody. W środę na festiwalowej scenie pojawił się jeden z nich: Edward Pasewicz, w Prozie gościli również Rafał Hetman oraz Natalka Śniadanko. Spotkania połączyły tematy takie jak postpamięć, trauma, pamięć historyczna, a w końcu zderzenie „wielkiej” historii z historią jednostki.

(więcej…)


Relacja z szóstego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2021

Szósty dzień Bruno Schulz. Festiwal, sześć spotkań i nieskończona ilość wzruszeń. Tak zakończyła się dziesiąta edycja festiwalu. Mamy nadzieję, że widzimy się za rok!

(więcej…)


Relacja z piątego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2021

W sobotę Bruno Schulz. Festiwal uderzył w poetyckie tony, bo scenę Prozy Klubu Wrocławskiego Domu Literatury przejęła Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius. A wieczorem nadszedł moment, w którym wszystko się wyjaśniło: poznaliśmy laureatów tej nagrody oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

(więcej…)


Relacja z czwartego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2021

Festiwalowy piątek przyniósł trzy spotkania. Każde inne, bo też trudno o tak różnych gości, jak profesor nauk humanistycznych Jacek Leociak, pisarz Andrzej Bart i reportażysta Artur Domosławski. A jednak coś ich łączy: zaduma nad kwestiami żydowskimi i innością.

(więcej…)


Relacja z trzeciego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2021

Agata Tuszyńska, Magdalena Grzebałkowska, Magdalena Środa, ale też Wanda Melcer i Irena Krzywicka – trzeci dzień Bruno Schulz. Festiwal bez wątpienia należał do silnych kobiet.

(więcej…)


Relacja z drugiego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2021

Podczas jednego z wczorajszych spotkań Urszula Glensk powiedziała, że w historii wciąż pojawia się coś, co zmusza nas do płaczu nad Polską. I wczoraj właśnie płakaliśmy nad trzema jej odsłonami: współczesną, osobistą i historyczną.

(więcej…)


Relacja z pierwszego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2021

Wczoraj rozpoczęła się oficjalna część dziesiątej edycji Bruno Schulz. Festiwal. Oficjalna, bo tak naprawdę wystartowaliśmy dużo wcześniej – w lipcu pod egidą festiwalu odbyło się spotkanie dwóch noblistek: Swietłany Aleksijewicz i Olgi Tokarczuk. Z noblistką wiązało się też pierwsze spotkanie październikowej odsłony festiwalu: aukcja zniszczonych książek Olgi Tokarczuk, organizowana przez fundację jej imienia.

(więcej…)


Angelus na Bruno Schulz. Festiwal 2020 – relacja

Dziewiąta edycja Bruno Schulz. Festiwal przebiegała w warunkach wyjątkowych zarówno dla naszych gości, jak i dla publiczności: większość wydarzeń nadawaliśmy online, a z niektórymi gośćmi łączyliśmy się przez Internet. Cóż, do takiej rzeczywistości musieliśmy się dostosować tej jesieni, ale mimo tego wszystko się udało. Inaczej być nie mogło! Tym bardziej, że festiwalowe spotkania były wzbogacone wydarzeniami w ramach programu „Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury”. Oprócz tego, po raz pierwszy w historii odbyła się wspólna gala Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus – właśnie wręczenie tych nagród oraz spotkania z nominowanymi i stanowiły finałowy akord tegorocznej edycji naszego festiwalu.
(więcej…)


Relacja z szóstego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2020

Wspaniałe kobiety były zarówno gośćmi poniedziałkowych spotkań na Bruno Schulz. Festiwal, jak i bohaterkami napisanych przez nich książek. Pierwszą dyskusję poświęcono Ginczance, druga była rozmową z malarką, która zadebiutowała jako pisarka. Jesteście ciekawi szczegółów?

(więcej…)


Relacja z piątego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2020

W niedzielę na Bruno Schulz. Festiwal było gorąco i ciekawie – dużo gości, mnóstwo gatunków literackich, a nawet radio!

(więcej…)


Relacja z czwartego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2020

Czwarty dzień Bruno Schulz. Festiwal był dniem dzienników: jednego bardzo współczesnego, pisanego na gorąco, i drugiego – poświęconego przeszłości. W Prozie Klubie Wrocławskiego Domu Literatury spotykali się Klementyna Suchanow, Jacek Leociak, Tadeusz Sobolewski i Michał Nogaś. Dzień zakończyliśmy świętowaniem rocznicy przyznania Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk.
(więcej…)


Relacja z trzeciego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2020

Spotkania piątku na Bruno Schulz. Festiwal połączył wątek żydowski – wszystkie trzy książki będące tematem rozmów w Prozie Klubie Wrocławskiego Domu Literatury w jakiś sposób dotykały tej kwestii.

(więcej…)


Relacja z drugiego dnia Bruno. Schulz Festiwal 2020

Przed rozpoczęciem wydarzeń drugiego dnia Bruno Schulz. Festiwal poznaliśmy nazwisko laureatki Literackiej Nagrody Nobla 2020: została nią amerykańska poetka i eseistka Louise Glück. O wyborze Akademii Szwedzkiej goście festiwalu dyskutowali wieczorem w studiu noblowskim, ale nie zabrakło też innych tematów do dyskusji.
(więcej…)


Relacja z pierwszego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2020

Dziewiąta edycja Bruno Schulz. Festiwal odbywa się w tym roku w ramach Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury, a więc przed nami mnóstwo różnorodnych wydarzeń! Pierwszy dzień Festiwalu spędziliśmy, rozmawiając nie tylko o samej literaturze, lecz także o jej twórcach – pisarzach i pisarkach, poetach i poetkach…

(więcej…)


Relacja z ósmego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2019

Menu ostatniego dnia Bruno Schulz. Festiwal było wystawne: spotkania z noblistką i laureatem Angelusa jako dania główne, do tego przystawka o języku elit i deser poetycki. Prawdziwa intelektualna uczta!

(więcej…)


Relacja z siódmego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2019

Podczas ósmej edycji Bruno Schulz. Festiwal odmieniamy słowo „elity” przez wszystkie przypadki, a sam temat oglądamy ze wszystkich stron. Nie inaczej było w festiwalową sobotę, kiedy skupiliśmy się na politycznej odsłonie elit – nie tylko polskich.

(więcej…)


Relacja z szóstego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2019

Od literatury młodzieżowej, przez polską wieś, po Kawiarnię Europa – Bruno Schulz. Festiwal zdecydowanie nie pozwala wsadzić się w sztywne ramy.

(więcej…)


Relacja z piątego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2019

Motywem przewodnim ósmej edycji Bruno Schulz. Festiwal są elity – i bardzo silnie wybrzmiało to podczas czwartkowych spotkań.

(więcej…)


Relacja z czwartego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2019

Od rozmowy o chasydach i ich znaczeniu w polskiej historii i kulturze, przez dyskusję o bardzo ważnej, acz bolesnej książce o Polakach, po spotkanie z klasykiem polskiej szkoły kabaretowej, który bawił wiele pokoleń Polaków. Trzy różne wydarzenia, pozornie odmienne, a jednak z punktem wspólnym: zadumą nad polską teraźniejszością.

(więcej…)


Relacja z trzeciego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2019

Trudno o dwie równie odległe dziedziny twórczości, jak poezja i fantastyka. A jednak trzeci dzień festiwalu udowodnił, że coś je łączy: obie tworzą ludzie kultury.

(więcej…)


Relacja z drugiego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2019

Herkus Kunčius i Magdalena Grzebałkowska. Litwin i Polka. Co ich łączy, poza tym, że oboje byli gośćmi drugiego dnia Bruno Schulz. Festiwal? Z pewnością: pisanie historii.

(więcej…)


Relacja z pierwszego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2019

Tydzień bliskich spotkań z kulturą czas zacząć! Już po raz ósmy spotykamy się we Wrocławiu pod patronatem Brunona Schulza, by rozmawiać o literaturze i sztuce.

(więcej…)


Relacja z szóstego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2018

Od spotkania z laureatem Nagrody Angelus, przez dyskusję na trudny temat kolaboracji, po pokaz filmu, który śmiało można nazwać fantastycznym (w różnych znaczeniach tego słowa) – ostatni dzień Bruno Schulz. Festiwal nie zwolnił tempa i pokazał, że domeną tej imprezy jest różnorodność.

(więcej…)


Relacja z piątego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2018

Piąty dzień Bruno Schulz. Festiwal najsilniej podkreślił motyw przewodni tej edycji: biografię. Wszystkie spotkania tego dnia skupiały się bowiem na tym, czy znajomość życia pisarza ma wpływ na odbiór jego twórczości (i czy w ogóle jest do tego potrzebna), jak wiele z siebie ujawnia biograf i jakie niebezpieczeństwa niesie ten gatunek. A wieczorem poznaliśmy laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus!

(więcej…)


Relacja z czwartego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2018

Co łączy pisarzy nominowanych do Angelusa, językoznawcę, psychologa i poetę? Nie tylko to, że byli gośćmi i bohaterami piątkowych spotkań w ramach festiwalu Brunona Schulza. Łączy ich też zaangażowanie.

(więcej…)


Relacja z trzeciego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2018

Festiwalowy czwartek był podróżą – przez kraje i zmysły.

(więcej…)


Relacja z drugiego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2018

Tegoroczny Bruno Schulz. Festiwal odbywa się w cieniu (a może raczej: w świetle?) biografii. Drugi dzień festiwalu poświęcono więc w dużej części właśnie temu gatunkowi.
(więcej…)


Relacja z pierwszego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2018

Zaczęło się! Przed nami sześć dni z literaturą, muzyką, sztuką… Krótko mówiąc: siódma edycja Bruno Schulz. Festiwal wystartowała!

(więcej…)


Relacje z Bruno Schulz. Festiwal – dzień jedenasty

Dwa tygodnie poświęcone odkrywaniu prawdy i pamięci, łączeniu literatury i muzyki, poznawaniu książek, których nie ma, i tych, które są, to już niestety historia. 21 października zakończył się Bruno Schulz. Festiwal 2017. Dzień, który zwieńczyła Gala Wręczenia Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, to czas potęgi języka jako istotnego, jeśli nie najistotniejszego wyróżnika literatury. Gościliśmy Jacka Dukaja, później Bronkę Nowicką, Macieja Płazę, Tomasza Wiśniewskiego oraz Mariana Pilota, Stanisława Aleksandra Nowaka i Andrzeja Muszyńskiego. A kto zdobył tegorocznego Angelusa? Odpowiedź na dole strony!

(więcej…)


Relacje z Bruno Schulz. Festiwal – dzień dziesiąty

Bruno Schulz. Festiwal zmierza ku końcowi. Dziesiąty dzień obfitował w wydarzenia, ale u nas zawsze ilość idzie w parze z jakością!

(więcej…)


Relacje z Bruno Schulz. Festiwal – dzień dziewiąty

Wtorek: muzyka. Środa: film i poezja. Czwartek: proza. Bruno Schulz. Festiwal pokazuje wszystkie kolory sztuki! Motywem przewodnim spotkań okazuje się… prawda.

(więcej…)


Relacje z Bruno Schulz. Festiwal – dzień ósmy

Definicja prawdy od wieków spędza sen z powiek badaczom. Ósmego dnia Bruno Schulz. Festiwal gościliśmy Umara Abdul-Nassera, stypendystę ICORN (Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia Pisarzy), dla którego ukazanie osobistej prawdy związanej z wojną w Iraku jest motywem przewodnim w twórczości poetyckiej. Przed spotkaniem obejrzeliśmy dwa filmy: „Jeden dzień w Aleppo” syryjskiego pisarza i dokumentalisty Ali Al-Ibrahima oraz „Więzień z Mosulu” Umara Abdul-Nassera. 

(więcej…)


Relacje z Bruno Schulz. Festiwal – dzień siódmy

Poezja i muzyka mogą iść w parze. Siódmy dzień Bruno Schulz. Festiwal to udowodnił. Na scenie w klubie Proza wystąpił Wojciech Brzoska z akompaniamentem Łukasza Marciniaka (gitara elektryczna) i Marcina Markiewicza (trąbka). Chwilę później śpiewająco opowiedział o swojej autobiografii „Nieprzysiadalność” Marcin Świetlicki. Jego rozmowa z Rafałem Księżykiem przeplatała się z koncertem zespołu M-3 w składzie: Michał Wandzilak (instrumenty klawiszowe), Maciej Sadowski (kontrabas) i… Marcin Świetlicki (wokal).
(więcej…)


Relacje z Bruno Schulz. Festiwal – dzień szósty

Nieodzownym elementem tożsamości jest pamięć. Jak bardzo powinna być istotna dla Polaków, szczególnie w dzisiejszych czasach, dowiedzieliśmy się w trakcie szóstego dnia Bruno Schulz. Festiwal. Podczas spotkania „Odkrywanie i zakrywanie żydowskiego losu” w ramach Salonu Angelusa gościliśmy Monikę Sznajderman (autorkę książki „Fałszerze pieprzu”) oraz Mikołaja Grynberga (autora „Rejwachu”). Spotkanie poprowadził Jacek Leociak. 
(więcej…)


Relacje z Bruno Schulz. Festiwal – dzień piąty

Jesteśmy na półmetku. W słoneczny, piąty dzień Bruno Schulz. Festiwal poszukiwaliśmy mordercy Brunona S. w trakcie gry miejskiej. W tym samym czasie Zbigniew Maćków próbował dowiedzieć się wszystkiego o książce „Rozmowy drugie” (z serii: „Architektura jest najważniejsza”) od Marty Leśniakowskiej, Małgorzaty Omilanowskiej i Romana Rutkowskiego.

(więcej…)


Relacje z Bruno Schulz. Festiwal – dzień czwarty

Czwarty dzień Bruno Schulz. Festiwal to już historia. Za nami spotkania pokazujące siłę kobiet. Najpierw w rozmowie Irka Grina z Martą Leśniakowską i Małgorzatą Omilanowską książka „Architektki” była tylko pretekstem do rozmowy o roli kobiety w społeczeństwie. Następnie Tereza Boučkova ze wsparciem Justyny Tymon i Olgi Czernikow opowiedziała o swojej walce – najpierw z depresją, którą opisała w książce „Rok koguta”, i po wydaniu jej w Czechach z opinią publiczną.

(więcej…)


Relacje z Bruno Schulz. Festiwal – dzień trzeci

Trzeci dzień Bruno Schulz. Festiwal minął w mgnieniu oka. Piątek trzynastego będzie od dzisiaj kojarzył się tylko z Wojciechem Waglewskim. Muzyk najpierw odpowiedział na wszystkie pytania Wojciecha Bonowicza do wywiadu rzeki „Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe”, później na te same (i wszystkie inne) na spotkaniu w ramach projektu „Literatura pod napięciem”. Potem zagrał w duecie z Bartkiem Łęczyckim. I to wszystko w ciągu trzech godzin w klubie Proza!

(więcej…)


Relacje z Bruno Schulz. Festiwal – dzień drugi

Bohaterzy drugiego dnia Bruno Schulz. Festiwal? Pasjonaci słowa. A było ich pięcioro: Melchior Wańkowicz, Antoni Fryderyk Ossendowski, Wanda Melcer, Tadeusz Gajcy i… Stanisław Bereś.
(więcej…)


Relacje z Bruno Schulz. Festiwal – dzień pierwszy

Pierwszy dzień Bruno Schulz. Festiwal 2017 za nami. Zaczęliśmy konstruktywnie, bo od konferencji naukowej Minione i zapisane. Literaturoznawcy i pisarze o reportażu międzywojennym w Klubie Proza. Wieczorem przenieśliśmy się do Oratorium Marianum, gdzie Mariusz Szczygieł przepytał Pawła Smoleńskiego ze znajomości swojego najnowszego wydawnictwa oraz walorów smakowych syropu z piołunu. Dzień zakończył klimatyczny koncert czytany Mariusza Szczygła z zespołem Res Factum. Tegoroczna edycja została nieoficjalnie zatytułowana: „O książkach, których (jeszcze) nie ma”.

(więcej…)


Relacja z szóstego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2016

Szósty dzień Bruno Schulz. Festiwal miał czterech bohaterów: Stanisława Barańczaka, którego twórczość omawiano na sesji naukowej, Emila Ciorana i Henryka Krzeczkowskiego, o których mówiono na panelach dyskusyjnych, oraz Varujana Vosganiana – laureata nagrody Angelus 2016.

(więcej…)


Relacja z piątego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2016

Piątego dnia BSF mowa była o czytaniu, pisaniu, konstruowaniu nowych tekstów… Słowem: o słowie. I najróżniejszych sposobach i celach jego użycia.

(więcej…)


Relacja z czwartego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2016

Czwarty dzień Bruno Schulz. Festiwal można podsumować dwoma słowami: pamięć i… koty.

(więcej…)


Relacja z trzeciego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2016

Trzeci dzień Bruno Schulz. Festiwal udowodnił, że rzeczywistość może literaturę inspirować, prowokować, ale może też jej przeszkadzać. Mówili o tym główni bohaterowie dnia: Zbigniew Mentzel i Serhij Żadan.

(więcej…)


Relacja z drugiego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2016

Drugi dzień Bruno Schulz. Festiwal był pełen skrajnych emocji – od zamyślenia nad historią, przez zadumę nad prozą Tadeusza Różewicza i zachwyt sztuką aktorską, po wybuch dzikiej energii na rockowym koncercie.

(więcej…)


Relacja z pierwszego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2016

Wczoraj rozpoczęła się piąta edycja Bruno Schulz. Festiwal. Przed nami tydzień spotkań z literaturą, muzyką i sztuką – a wszystko to pod patronatem pisarza z Drohobycza.

(więcej…)