koncert Res Factum

Już w środę 11 października odbędzie się koncert czytany w Salonie Angelusa – Mariusz Szczygieł i Res Factum! Zapraszamy na godzinę 20:00 do Oratorium Marianum przy placu Uniwersyteckim 1 we Wrocławiu.

KONCERT CZYTANY – RES FACTUM „Mariusz Szczygieł – Projekt Prawda muzycznie”

res-factum

Fot. Filip Springer

Kompozycje: Nina Nu, Marcin Krzyżanowski, Tadeusz Sudnik

Teksty: Mariusz Szczygieł

Realizacja nagrania: Tadeusz Sudnik

Mastering: Tadeusz Sudnik, Marcin Krzyżanowski

RES FACTUM – idea słowno – muzycznego spotkania sztuk, inspirowana średniowieczną techniką kompozytorską, gdzie głos podstawowy wyznaczał ruch głosów pozostałych, w naszym przypadku to tekst czytany “na żywo” przez autora – Mariusza Szczygła – jest inspiracją do i interpretacji muzycznej realizowanej również ” na żywo” przez muzyków.

res-factum-2
Zdjęcie wykonane podczas Festiwalu Czytania X 2016 (mat. Organizatora)

Res Factum – narodziło się w 2014 roku i zrealizowanych zostało kilkanaście koncertów w warszawskim Faktycznym Domu Kultury, w Nawie św. Jerzego w Oleśnicy i na scenie Forum Kultury w Oleśnicy. Interpretowane były książki m.in: ”Papusza” Angeliki Kuźniak, „Jutro narysujemy śmierć” Wojciecha Tochmana (laureata Premio Kapuscinski Rzym 2016), „Encyklopedia psychodelii” Kamila Sipowicza.

Recenzja koncertu w Warszawie czerwiec 2016 autor Rafał Hetman w http://czytamrecenzuje.pl/653/:
„Koncert czytany. Ciekawy sposób na promocję książki
………Ci, którzy książkę już czytali, jak ja, mogli odnaleźć w tym koncercie jakąś nową prawdę o książce, którą wydobyła z niej muzyka. Ciekaw jestem, jakie nowe prawdy o książce Szczygła znaleźli w czasie tego mówionego koncertu inni goście. Bo domyślam się, że podobnie jak u mnie, muzyka pobudziła w publiczności nieużywane podczas czytania neurony. …Lubię takie nietypowe połączenia. Spotkanie muzyki i książki non-fiction to nie jest rzecz oczywista. Choć od czasu do czasu praktykowana. Zespół Res Factum występował już m. in. z Angeliką Kuźniak (“Papusza”) i Katarzyną Surmiak-Domańską (“Mokradełko”), a do tekstów Mariusza Szczygła zespół improwizował jesienią 2015 w Oleśnicy. Jeśli będziecie mieć okazję wpaść na taki koncert, to korzystajcie z okazji……”


Konferencja naukowa “Minione i zapisane. Literaturoznawcy i pisarze o reportażu międzywojennym”

Unikatowa sesja naukowa pt. “Minione i zapisane. Literaturoznawcy i pisarze o reportażu międzywojennym”, w której o międzywojennych reporterach mówią autorzy: Magdalena Grzebałkowska, Agata Tuszyńska, Krzysztof Mroziewicz, Paweł Smoleński i Irek Grin oraz literaturoznawcy: Urszula Glensk, Zbigniew Kopeć, Beata Nowacka, Karolina Szymaniak, Agata Zawiszewska i Zygmunt Ziątek.

11-12 października
11:00-15:00 Klub Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro)

sesja

Szczegółowy program:

11 października – środa
o Ksawerym Pruszyńskim
Zygmunt Ziątek Ksawery Pruszyński jako współtwórca polskiej odmiany reportażu
Paweł Smoleński Reporter w kibucu
o Irenie Krzywickiej
Agata Zawiszewska Reporter jako kobieta
Agata Tuszyńska Wyznania gorszycielki w XXI wieku
o Samuelu Lejbie Schneidermanie
Karolina Szymaniak „Od Nalewek do wieży Eiffla”. Reporter między jidysz a polskim
Irek Grin Przyjaciele. Samuel Lejb Schneiderman i Artur Szyk
12 października – czwartek
o Melchiorze Wańkowiczu
Beata Nowacka Melchior Wańkowicz: cztery żywioły reportażu
Grzegorz Nowak Melchior Wańkowicz – człowiek pióra i biznesmen
o Antonim Ferdynandzie Ossendowskim
Zbigniew Kopeć O przymusie podróżowania, sztuce konstruowania życia i literatury,
czyli o pisarstwie Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego
Krzysztof Mroziewicz Wybitny pisarz – dostojny grafoman – wytrawny szpieg
o Wandzie Melcer
Magdalena Grzebałkowska Gdzie chodziła Melcer?
Urszula Glensk Zmysł obserwacji – zmysł ideologii

Współorganizator: Uniwersytet Wrocławski – Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej


Program 2017

Znamy już szczegółowy program tegorocznej edycji Bruno Schulz. Festiwal! Zapoznajcie się i widzimy się we Wrocławiu! 🙂

>>szczegółowy program<<


Finałowa siódemka konkursu Angelus 2017

Znamy już listę książek, które zostały wybrane przez jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” do finału konkursu! Oto one:

1. Filip Florian, Dni króla, Wydawnictwo Amaltea, tłum. Radosława Janowska-Lascar
2. Andrij Lubka, Karbid, Warsztaty Kultury w Lublinie, tłum. Bohdan Zadura
3. Stanisław Aleksander Nowak, Galicyanie, Wydawnictwo W.A.B.
4. Oleg Pawłow, Opowieści z ostatnich dni, Oficyna Literacka Noir sur Blanc, tłum. Wiktor Dłuski
5. Faruk Šehić, książka o Unie, Biuro Literackie, tłum. Agnieszka Schreier
6. Monika SznajdermanFałszerze pieprzu. Historia rodzinna, Wydawnictwo Czarne
7. Andrea Tompa, Dom kata, Książkowe Klimaty, tłum. Anna Butrym

Z tegorocznymi finalistami spotkamy się dzień przed ogłoszeniem zwycięzcy podczas spotkania Café Europa. Zapraszamy w piątek (20.10)!


Bruno Schulz. Festiwal 2017

Zbliża się kolejna, 6. już edycja Bruno Schulz. Festiwal, która odbędzie się w dniach 11-21 października 2017 we Wrocławiu.

Dwutygodniowy maraton z 6. edycją Bruno Schulz. Festiwal zaczynamy od konferencji naukowej Minione i zapisane. Literaturoznawcy i pisarze o reportażu międzywojennym (11–12.10), podczas której o twórczości Melchiora Wańkowicza, Samuela Lejba Schneidermana (Sznajdermana), Wandy Melcer, Ksawerego Pruszyńskiego, Ireny Krzywickiej i Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego mówić będą: Magdalena Grzebałkowska, Agata Tuszyńska, Irek Grin, Krzysztof Mroziewicz i Paweł Smoleński oraz Urszula Glensk, Beata Nowacka, Karolina Szymaniak, Agata Zawiszewska, Zbigniew Kopeć i Zygmunt Ziątek.

Podczas festiwalu zapraszamy także na niezwyczajne koncerty, podczas których: Mariusz Szczygieł wystąpi z Res Factum (11.10); Wojciech Waglewski z Bartkiem Łęczyckim (13.10), Wojciech Brzoska z Łukaszem Marciniakiem i Marcinem Markiewiczem; a Marcin Świetlicki z Michałem Wandzilakiem i Maciejem Sadowskim (17.10).

I oczywiście proponujemy spotkania z fascynującymi autorami, wśród których są: Wioletta Grzegorzewska, Joanna Lech, Marta Leśniakowska, Bronka Nowicka, Małgorzata Omilanowska, Magdalena Parys, Monika Sznajderman, Urszula Zajączkowska, Stanisław Bereś, Wojciech Bonowicz, Jerzy Bralczyk, Jacek Dukaj, Mikołaj Grynberg, Maciej Hen, Rafał Księżyk, Jacek Leociak, Zbigniew Maćków, Zygmunt Miłoszewski, Andrzej Muszyński, Stanisław A. Nowak, Marian Pilot, Maciej Płaza, Marcin Świetlicki i Tomasz Wiśniewski.

W piątek 21.10 – tradycyjna już Kawiarnia Europa, czyli spotkanie, podczas którego czytelnicy poznać mogą siódemkę pisarzy – finalistów Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.

Także tego dnia wieczorem zapraszamy na Turniej jednej prozy poetyckiej. Turniej z nagrodami – nie tylko dla profesjonalistów.

A kilka dni wcześniej, w niedzielę 15.10 – gra miejska Testament.

I jak co roku lekcje dla gimnazjalistów i licealistów prowadzone przez naszych gości.

W trakcie festiwalu zapraszamy również na kiermasz książek gości Bruno Schulz. Festiwal i pisarzy nominowanych do nagrody Angelus. Jedyna taka księgarnia czynna całą dobę znajdować się będzie w Art Hotelu przy ul. Kiełbaśniczej 20 w dniach 8-22 października.

Raz jeszcze serdecznie zapraszamy.

Szczegóły programu podamy wkrótce.


Relacja z szóstego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2016

Szósty dzień Bruno Schulz. Festiwal miał czterech bohaterów: Stanisława Barańczaka, którego twórczość omawiano na sesji naukowej, Emila Ciorana i Henryka Krzeczkowskiego, o których mówiono na panelach dyskusyjnych, oraz Varujana Vosganiana – laureata nagrody Angelus 2016.

(więcej…)


Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2016

W sobotę wieczorem 15 października został ogłoszony werdykt Jury. Tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej został Varujan Vosganian ze swoją książką „Księga szeptów”!

dsc_7978-copy

W ślad za tym nagrodę dla tłumacza dostała Joanna Kornaś-Warwas za tłumaczenie nagrodzonej książki Varujana Vosganiana „Księga szeptów”! Gratulujemy!

angelus-konferencja-005

autor zdjęcia: Tomasz Walków


Relacja z piątego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2016

Piątego dnia BSF mowa była o czytaniu, pisaniu, konstruowaniu nowych tekstów… Słowem: o słowie. I najróżniejszych sposobach i celach jego użycia.

(więcej…)


Nagroda Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej

Internauci biorący udział w głosowaniu wybierali spośród siedmiu książek finalistów tegorocznej Nagrody Literackiej Europy Środkowej “Angelus”.

Laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej 2016 został Varujan Vosganian – rumuński pisarz ormiańskiego pochodzenia – za swoją książkę “Księga szeptów” w przekładzie Joanny Kornaś-Warwas (Książkowe Klimaty).

pfl_7315-copy

Jest to jego pierwsza powieść i nawiązuje do ludobójstwa Ormian z 1915 roku. Ukazała się w 2009 roku. Sam Vosganian przedstawia książkę tak:

Kiedy pisałem „Księgę szeptów”, wiedziałem, że o XX wieku nie napisano w taki sposób wiele. Księga szeptów opowiada o Ormianach, ale także o Rumunach, Żydach i innych nacjach. Jest to książka o XX wieku, o jego wojnach światowych, masakrach i wspólnych mogiłach, o jego ideologiach i aparatach ucisku. Ale nie tylko. Każde miejsce, każdy czas, każdy naród ma swoją Księgę szeptów. Ona żyje, musi tylko zostać opowiedziana.

Laureatów Nagrody Głównej oraz nagrody dla tłumacza poznamy już w sobotę 15 października podczas uroczystej gali wręczenia Nagrody Literackiej Europy Środkowej “Angelus”, która odbędzie się w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.


Relacja z czwartego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2016

Czwarty dzień Bruno Schulz. Festiwal można podsumować dwoma słowami: pamięć i… koty.

(więcej…)


Relacja z trzeciego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2016

Trzeci dzień Bruno Schulz. Festiwal udowodnił, że rzeczywistość może literaturę inspirować, prowokować, ale może też jej przeszkadzać. Mówili o tym główni bohaterowie dnia: Zbigniew Mentzel i Serhij Żadan.

(więcej…)


Czwarty dzień Bruno Schulz. Festiwal

Kolejny dzień festiwalu – kolejne atrakcje! Sesja naukowa poświęcona Stanisławowi Barańczakowi już trwa.

A popołudniu w Ossolineum Elżbieta Jogałła, Małgorzata Łukasiewicz, Paweł Huelle i Robert Makłowicz przypomną nam Josepha Rotha.

Tuż po tym Olga Tokarczuk porozmawia z Martinem Pollackiem – laureatem Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus w 2007 roku.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możecie być dzisiaj z nami w Ossolineum, możecie oglądać spotkania z domu! Transmisję na żywo z panelu o Josephie Roth i spotkania Olgi Tokarczuk z Martinem Pollackiem znajdziecie na stronie.

A wieczorem nie może Was zabraknąć na prapremierze opery kameralnej „Koty. Podręcznik użytkownika”! Zapraszamy!
https://web.facebook.com/events/1112748572107980/


Relacja z drugiego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2016

Drugi dzień Bruno Schulz. Festiwal był pełen skrajnych emocji – od zamyślenia nad historią, przez zadumę nad prozą Tadeusza Różewicza i zachwyt sztuką aktorską, po wybuch dzikiej energii na rockowym koncercie.

(więcej…)


Zaczynamy…

Już wczoraj koncertem Małych Instrumentów rozpoczął się Bruno Schulz. Festiwal! Z dużą frekwencją i cudowną atmosferą nareszcie ruszyliśmy z piątą edycją naszego Festiwalu.

A dziś zapraszamy do Ossolineum, gdzie najpierw spotkamy się z Kristiną Sabaliauskaitė – wybitną litewską pisarką na co dzień mieszkającą w Londynie, finalistką tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus. Rozmawiać z nią będzie Michał Nogaś.

Następnie posłuchamy wybitnego polskiego aktora Wojciecha Pszoniaka wspominającego Tadeusza Różewicza.

A wieczorem zeszłoroczny laureat Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus za powieść Mezopotamia wystąpi w swoim rockandrollowo-scenicznym wcieleniu jako frontman ukraińskiego zespołu Sobaki w kosmosie. Darmowe wejściówki możecie odebrać w Księgarni Hiszpańskiej ELITE przy ulicy Szajnochy 5 oraz na miejscu godzinę przed wydarzeniem.

ZAPRASZAMY!


Relacja z pierwszego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2016

Wczoraj rozpoczęła się piąta edycja Bruno Schulz. Festiwal. Przed nami tydzień spotkań z literaturą, muzyką i sztuką – a wszystko to pod patronatem pisarza z Drohobycza.

(więcej…)


Zapowiedź – dzień siódmy festiwalu

A za tydzień w niedzielę (16 października) zapraszamy na szaloną podróż w magiczny świat Brunona Schulza gdzie nic nie jest takim jakim się wydaje. Manekiny, zapomniane podwórka, zwariowane sytuacje i nieustająca walka z czasem – tyle i jeszcze więcej proponujemy w ostatni dzień festiwalu. Na najlepszych czekają nagrody!

Aby wziąć udział w grze miejskiej, zgłaszajcie się na adres: wroclawskie.gry.miejskie@gmail.com

Więcej informacji znajdziecie na wydarzeniu.


Zapowiedź – dzień szósty festiwalu

A za tydzień w sobotę (15 października) ostatni dzień zapowiadanej wcześniej sesji poświęconej Stanisławowi Barańczakowi.

W sobotę będziemy oklejać samochody magnesami z cytatami klasyków! Zapraszamy na parking Renomy na Literacki Pit Stop.

Tym razem prawie wszystkie wydarzenia odbędą się w Ossolineum, więc po wysiłku z poprzedniego dnia będziecie mogli trochę odetchnąć. Niemniej startujemy już od południa.

Zaczniemy panelem „Nieświęty Cioran – melancholik i męczennik?” prowadzonym przez Łukasza Galuska. Emila Ciorana, klasyka XX-wiecznej melancholii, Rumuna piszącego po francusku, prześwietlać i analizować będą jego polscy tłumacze: Marek Bieńczyk i Ireneusz Kania wespół z francuskim cioranologiem i pisarzem (laureatem nagrody Gouncourtów za opowiadanie) Nicolasem Cavaillѐsem.

Następnie Wojciech Karpiński i Andrzej S. Kowalczyk rozmawiać będą o Henryku Krzeczkowskim – tłumaczu i eseiście, postaci legendarnej i wielce zasłużonej dla polskiego życia intelektualnego po roku 1956. Spotkanie poprowadzi Paweł Rodak.

A wieczorem nareszcie dowiemy się, kto zostanie tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus! Uroczystość wręczenia nagrody będzie miała miejsce w Teatrze Muzycznym Capitol. Tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu, zapewniamy, że poinformujemy o zwycięzcy bezzwłocznie, jak tylko Jury (w składzie: Mykoła Riabczuk, Stanisław Bereś, Piotr Kępiński, Tomasz Łubieński, Krzysztof Masłoń, Michał Nogaś, Justyna Sobolewska, Mirosław Spychalski) ogłosi werdykt! (wstęp za zaproszeniami)


Zapowiedź – dzień piąty festiwalu

A za tydzień w piątek (14 października) w godzinach przedpołudniowych zapowiadana kontynuacja sesji poświęconej Stanisławowi Barańczakowi.

Popołudnie będzie obfitować w wiele atrakcji. I lepiej włóżcie wygodne buty, bo będziecie musieli się trochę nabiegać.

W Ossolineum troje książkożerców – Justyna Sobolewska, Grzegorz Jankowicz oraz Ryszard Koziołek postarają się racjonalnie (lecz z domieszką koniecznej pasji) opowiedzieć, dlaczego czytanie jest do życia niezbędne.

Wydarzeniom festiwalowym otworzy tego dnia podwoje nasze biuro festiwalowe – w Księgarni Hiszpańskiej ELITE Tomasz Kunz porozmawia z Marcinem Świetlickim o jego nowej książce poetyckiej.

Małgorzata Konieczna będzie miała swój wernisaż kolaży słownych w HART Hostel&Art.

Empik Renoma udostępni swoją księgarnię, żeby nas wszystkich mógł przeszyć dreszcz emocji związany ze spotkaniem siedmioro wspaniałych finalistów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus: Maciej Hen, Anna Janko, Uładzimir Niaklajeu, Kristina Sabaliauskaitė, Alvydas Šlepikas, Cristian Teodorescu i Varujan Vosganian na dzień przed wręczeniem nagrody. Emocji na pewno nie zabraknie. Spotkanie poprowadzą Wojciech Bonowicz i Szymon Kloska.

A wieczorem będzie się działo! Najpierw dwa nieoczywiste wcielenia współczesnej wrażliwości poetyckiej – Małgorzata Konieczna, która tworzy kolaże wycinków prasowych, w których przemyka liryka, oraz Grzegorz Uzdański, który jest autorem strony „Nowe wiersze sławnych poetów” spotkają się z nami w Klubie Proza. Gospodarzem będzie Tomasz Majeran.

Dzień zakończymy tradycyjnym już slamem poetyckim, w tym roku pod nazwą „Kociokwik”! W jury zasiądą Małgorzata Konieczna, Miłosz Biedrzycki i Grzegorz Uzdański. Wydarzenie poprowadzi Tomasz Majeran przy akompaniamencie Michała Wandzilaka. Zachęcamy, do wypróbowania Waszych sił. Więcej informacji znajdziecie na wydarzeniu.


Zapowiedź – dzień czwarty festiwalu

A za tydzień w czwartek (13 października) rozpocznie się sesja naukowa. W tym roku wyjątkowa, gdyż poświęcona Stanisławowi Barańczakowi w 70 rocznicę urodzin. Pod hasłem „Nieoznaczoności Barańczaka” przedpołudniami od czwartku do soboty w Refektarzu Ossolineum wielu naszych znakomitych gości postara się chociaż częściowo uchwycić i zanalizować fenomen poety.

Natomiast popołudnie w Ossolineum upłynie nam przy panelu dyskusyjnym, gdzie Elżbieta Jogałła, Małgorzata Łukasiewicz, Paweł Huelle oraz Robert Makłowicz przypomną nam Josepha Rotha – ironicznie melancholijnego piewcę świata monarchii austro-węgierskiej. Spotkanie poprowadzi Aleksander Kaczorowski – polski eseista, a także znawca i tłumacz literatury czeskiej.

Zaraz po panelu zapraszamy na Salon Angelusa! Rozmawiać będą ze sobą laureat Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus w 2007 roku, znakomity pisarz i tłumacz z języka polskiego Martin Pollack i zeszłoroczna finalistka tej nagrody – Olga Tokarczuk, obecnie najgłośniejsza polska prozatorka. Gorących tematów do rozmowy na pewno nie zabraknie, dlatego też nie powinno zabraknąć i Was!

Zwieńczeniem wieczoru będzie opera kameralna „Koty. Podręcznik użytkownika” w Mleczarni. Słowa napisane przez Tomasza Majerana, który niegdyś bycie „enfant terrible” polskiej poezji łączył z funkcją wyrafinowanego a niekomercyjnego wydawcy, połączone z muzyką Michała Wandzilaka, znakomitego pianisty znanego z najrozmaitszych projektów zespołu Świetliki, na pewno nas wszystkich zachwycą! Zapraszamy na godzinę 22:30!


Zapowiedź – dzień trzeci festiwalu

A za tydzień w środę dzień rozpoczną tradycyjne już na Bruno Schulz. Festiwal “Lekcje pod klepsydrą” –  spotkania naszych gości z młodzieżą z wrocławskich gimnazjów i liceów.  W tym roku dziennikarz Michał Nogaś przybliży młodym ludziom arkana swojej profesji, znakomity felietonista Zbigniew Mentzel przedstawi felieton jako gatunek publicystyki, Adam Poprawa – historyk literatury, krytyk literacki i muzyczny, a także pisarz – opowie o poezji Stanisława Barańczaka, a historyk i teoretyk literatury Tomasz Kunz – o poezji Tadeusza Różewicza. (impreza zamknięta)

O 16.30 w Ossolineum będziecie mogli spotkać się ze wspomnianym już Zbigniewem Mentzlem – polskim prozaikiem, krytykiem i felietonistą. Możecie go znać między innymi dzięki jego nowej powieści „Spadający nóż”, która ukazała się w tym roku. Słyszeliśmy, że w przygotowaniu są już kolejne! Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś. Korzystajcie z okazji, bo Zbigniew Mentzel spotyka się z czytelnikami zdecydowanie za rzadko!

Tuż po tym, o 18.30, spotkanie z zeszłorocznym laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Serhij Żadan, którego będziecie mogli posłuchać w rockandrollowym wydaniu dzień wcześniej w Klubie Muzycznym Liverpool razem z jego zespołem Sobaki w kosmosie, wystąpi w zgoła innym wcieleniu – jako prozaik, poeta i tłumacz. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co ostatnio zmieniło się na Ukrainie i u samego autora, nie może Was tu zabraknąć! Spotkanie poprowadzi Przemysław Tomanek – historyk, tłumacz, starszy wykładowca w Katedrze Ukrainistyki Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia (poza imprezą zamkniętą). Serdecznie zapraszamy!


Premiera książki

Kolejna edycja festiwalu tuż za rogiem, a tymczasem chcemy się Wam pochwalić efektem poprzednej sesji naukowej na Bruno Schulz. Festiwal 2015!

Już 10 października będzie miała miejsce premiera książki Wojaczek – przeczytany. Szkice i eseje o twórczości Rafała Wojaczka.

Zebrane w książce teksty tworzą oryginalną i frapującą konstelację krytyczno-literacką. Mamy w nich do czynienia z różnymi strategiami interpretacyjnymi i sposobami czytania wierszy (…). Przy całej wewnętrznej różnorodności szkice układają się jednak w zaskakująco spójną narrację, której najbardziej charakterystyczną cechą wydaje się chęć krytycznego przepisania poezji (i nie tylko poezji) Rafała Wojaczka. Jest to widoczne przede wszystkim w szkicach umieszczających twórczość autora Innej bajki w kontekstach kojarzonych z nową humanistyką (…) Ale imperatyw „przepisywania Wojaczka” odnaleźć można również w artykułach podejmujących tematykę recepcji i „drugiego życia” dzieła (..). Nie mam wątpliwości, że ich autorom przyświecała intencja ożywienia i uaktualnienia dzieła, tudzież opatrzenia go nowymi znakami krytycznymi. Zbiór jako całość nosi wszelkie znamiona gestu rewizyjnego i interwencyjnego w mocnym znaczeniu tych słów; chodzi o gest otwierający, a tym samym uwalniający lekturę. (..) To ważna książka krytyczna: polemiczna, zaskakująca, skłaniająca do przemyślenia na nowo już to poszczególnych utworów, już to utartych sposobów czytania dzieła, już to całej twórczości tego kontrowersyjnego, szczęśliwie nie do końca przez czytelników oswojonego,  uparcie  osobnego  poety.” – pisze Jacek Gutorow.

okbadka_front

Wojaczek – przeczytany. Szkice i eseje o twórczości Rafała Wojaczka
pod redakcją Tomasza Kunza i Adama Poprawy
Seria “Decyzje krytyczne” (tom VI)
Wydawnictwo EMG, Kraków 2016
ISBN 978-83-63464-09-7
oprawa miękka
str. 232
format 148×210 mm
cena 39.- zł 


Zapowiedź – dzień drugi festiwalu

A za tydzień we wtorek (11 października 2016) będziecie mogli spotkać się z Kristiną Sabaliauskaitė – litewską pisarką oraz finalistką tegorocznej nagrody Angelus dzięki powieści „Silva rerum”. Spotkanie odbędzie się o godzinie 16:30 w Refektarzu Ossolineum przy ulicy Szewskiej 37, a poprowadzi je znany dziennikarz radiowy – Michał Nogaś.
Następnie będziecie mogli uczestniczyć w wieczorze wspomnień. Wojciech Pszoniak – słynny aktor teatralny oraz filmowy, reżyser, a także pedagog – wspominać będzie Tadeusza Różewicza. Zapraszamy na godzinę 18:30 do Auli Ossolineum przy ulicy Szewskiej 37.
By dobrze zakończyć dzień, zapraszamy Was do posłuchania zeszłorocznego laureta Angelusa – Serhija Żadana i jego zespołu Sobaki w kosmosie! Koncert odbędzie się o godzinie 20:30 w klubie muzycznym Liverpool przy ulicy Świdnickiej 37.
Darmowe wejściówki możecie zdobyć w Księgarni Hiszpańskiej ELITE przy ulicy Szajnochy 5 oraz na miejscu godzinę przed wydarzeniem.
ZAPRASZAMY!

Zapowiedź – dzień pierwszy festiwalu

Małe Instrumenty

A za tydzień w poniedziałek (10 października 2016) o godzinie 20:00 w Synagodze Pod Białym Bocianem przy ulicy Pawła Włodkowica 7 będziecie mogli posłuchać Małych Instrumentów!

Już w 2010 roku na płycie „Małe Instrumenty grają Chopina” pojawił się cytat z „Księgi”, w którym Schulz opisuje swą skłonność do rzeczy „małych i ułomnych”. Widzi w nich arcybogaty mikroświat, w którym warto zwrócić uwagę na wszelkie detale budujące nowo odkrywany krajobraz innego świata, zaskakujący układ obiektów i ich ukrytych znaczeń. Nie inaczej przyglądamy się małoinstrumentowym obiektom, poszukując w ich pokraczności i dwuznaczności innej perspektywy na przedmiot-instrument, dźwięk rozumiany inaczej, bogaty dorobek ludzkości zrzucony na margines muzyki pojmowanej tradycyjnie. Małe Instrumenty to właśnie schulzowski trzynasty miesiąc kalendarza, szósty palec u ręki. Muzyka w tym przedsięwzięciu poświęcona jest piętnastu fragmentom tekstu ze zbioru „Sklepy cynamonowe”. Iluzoryczna, abstrakcyjna, pełna napięć i emocji, a jednocześnie groteski, zabawy; wieloznaczność jest jej immanentną cechą. Tekst, czytany przez Jana Nowickiego, pojawia się jedynie w krótkich fragmentach, dając niejako pretekst do odniesienia się do prozy Schulza, ostatecznie zatapia się w dźwięku, powracając do słuchacza po niespełna godzinnej muzycznej opowieści, którą każdy odbierze na swój indywidualny i unikalny sposób tak, jak zwykliśmy odpływać we własne rejony wyobraźni, rozpoczynając lekturę Schulza.

Tradycyjna już dla Małych Instrumentów wielość wątków, barw, zaskoczeń, zwrotów muzycznej akcji jest inicjowana i koresponduje z bogactwem treści, perspektyw i wydarzeń wielorakich proweniencji nieskrępowanej kreacji Brunona Schulza.

muzyka: Paweł Romańczuk

wykonawcy: Małe Instrumenty – Iwona Sztucka, Magda Lipniewska, Tomasz Orszulak, Jędrzej Kuziela, Paweł Romańczuk

Darmowe wejściówki będą do odebrania w Księgarni Hiszpańskiej ELITE przy ulicy Szajnochy 5 oraz na miejscu godzinę przed wydarzeniem.

ZAPRASZAMY!


Zbliża się kolejna edycja Bruno Schulz.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Festiwalu.

Zbliża się kolejna, piąta już edycja Bruno Schulz. Festiwal, która odbędzie się w dniach 10-16 października we Wrocławiu. W tym roku nasz festiwal jest częścią literackiego programu Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Od trzech lat Bruno Schulz. Festiwal wspiera Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS, której wręczenie nastąpi 15 października. Nominowani do nagrody są: Maciej Hen, Anna Janko, Uładzimir Niaklajeu, Kristina Sabaliauskaitė, Alvydas Šlepikas, Cristian Teodorescu i Varujan Vosganian – wszyscy oni, rzecz jasna, będą gośćmi festiwalu.

Poza nimi w tym roku Olga Tokarczuk porozmawia z Martinem Pollackiem, spotkamy się z zeszłorocznym laureatem Angelusa Serhijem Żadanem i jego zespołem Sobaki w kosmosie, posłuchamy Małych Instrumentów na koncercie Projekt Schulz w Synagodze Pod Białym Bocianem, a Wojciech Pszoniak wspominać będzie Tadeusza Różewicza. Ze Zbigniewem Mentzlem porozmawia Michał Nogaś, a Josepha Rotha przypomną m.in. Paweł Huelle i Robert Makłowicz. Ireneusz Kania, Marek Bieńczyk i Nicolas Cavailles, przywołają Emila Ciorana.

To niewielka część wydarzeń tegorocznej edycji Bruno Schulz. Festiwal. O innych znakomitych gościach i tematach poinformujemy niebawem, albowiem jak zawsze zaproponujemy udział w licznych spotkaniach autorskich, panelach dyskusyjnych oraz koncertach. I jak zawsze festiwalowi towarzyszyć będzie sesja naukowa. W tym roku wyjątkowa, gdyż poświęcona Stanisławowi Barańczakowi w 70 rocznicę urodzin, organizowana przez trzy uniwersytety: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Adama Mickiewicza. Nasi goście tradycyjnie poprowadzą także lekcje dla młodzieży, spotykając się z uczniami gimnazjum i liceum we Wrocławiu. I tradycyjnie odbędą się zarówno slam poetycki jak i gra miejska.

ZAPRASZAMY!

NA WSZYSTKIE IMPREZY WSTĘP WOLNY!


Finałowa siódemka konkursu Angelus 2016

Znamy już listę książek, które zostały wybrane przez jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus” do finału konkursu! Oto one:

Hen Maciej, „Solfatara” ,Wydawnictwo W.A.B.

Janko Anna, „Mała zagłada”,  Wydawnictwo Literackie

Niaklajeu Uładzimir, „Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez”, przełożył z białoruskiego i rosyjskiego Jakub Biernat , Kolegium Europy Wschodniej

Sabaliauskaitė Kristina, „Silva rerum” , przekł. Izabela Korybut-Daszkiewicz, Wydawnictwo Znak

Šlepikas Alvydas, „Mam na imię Marytė”, przekł. Paulina Ciucka, Kolegium Europy Wschodniej

Teodorescu Cristian, „Medgidia, miasto u kresu”, przekł. Radosława Janowska – Lascar, Wydawnictwo Amaltea

Vosganian Varujan, „Księga szeptów”, przekł. Joanna Kornaś-Warwas,  Książ

Zwycięzcę poznamy 15 października.

 


Odliczamy…

Z radością donosimy, że piąta edycja Bruno Schulz. Festiwal odbędzie się w dniach 10-16 października 2016 we Wrocławiu! Będzie częścią literackiego programu Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Więcej szczegółów już wkrótce.

Już teraz możecie dołączyć do nas na Facebooku!