Julia i Nieprzyjemni

Julia i Nieprzyjemni – zespół założony w 2015 roku  przez Marcina Świetlickiego, Dariusza Dudzińskiego i Mariusza Wandzilaka. Jego liderką oraz wokalistką jest aktorka Julia Kamińska. Zespół jest kolejnym muzycznym projektem Świetlickiego. W 1992 roku założył zespół Świetliki, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widowni. 

(więcej…)


Kamińska Julia

Julia Kamińska – polska aktorka niezawodowa. Urodzona w 1978 roku. Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczęła w szkolnym teatrze. Później zaczęła uczestniczyć w sztukach Teatru Edukacyjnego Wybrzeżak w Gdańsku. Szeroką popularność przyniosła jej pierwszoplanowa rola Uli Cieplak w serialu BrzydUla. W 2010 roku została laureatką Telekamery w kategorii “aktorka”. Otrzymała również nominację do nagrody Wiktory 2009 w kategorii “odkrycie telewizyjne”.

(więcej…)


Dehnel Jacek

Jacek Dehnel – polski poeta i prozaik młodego pokolenia, urodzony w 1980 roku w Gdańsku. Debiutował w 2004 roku tomem poezji pt. “Żywoty równoległe”, w którym stworzył alternatywne biografie i opisy wybitnych, szeroko znanych twórców. Jego postać została szybko zauważona – za swój debiutancki tomik otrzymał w 2005 roku Nagrodę Fundacji im. Kościelskich oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim “Złoty Środek Poezji”. W jego spuściźnie znajduje się dotychczas siedem tomików poezji oraz dziesięć prozatorskich tytułów wydawniczych.

(więcej…)


Jancar Drago

Drago Jancar – pisarz, poeta, autor dramatów. Urodził się w 1948 roku w Mariborze. Jest jednym z najbardziej aktywnych współczesnych literatów słoweńskich. Jego proza przetłumaczona została na 18 języków a opublikowano ją w Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych. Jancar uhonorowany jest wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą im. F. Preserna – najbardziej prestiżową słoweńską nagrodą literacką. 

(więcej…)


Szczerek Ziemowit

Ziemowit Szczerek – dziennikarz portalu Interia.pl, eseista, podróżnik. Urodził się w 1978 roku w Krakowie. Blisko związany z czasopismem “Polityka”, “Nowa Europa Wschodnia”, oraz portalem Ha!Art, gdzie publikuje swoje felietony. Jego zainteresowania badawcze ścierają się na pograniczu politologii i socjologii, a obszar który najbardziej go pociąga to Europa Wschodnia. Jego podróż na Ukrainę zaowocowała wydaną w 2013 roku, Nominowaną do Nagrody Literackiej Nike, książką “Przyjdzie Mordor i nas zje”. 

(więcej…)


Dan Teodorovici Lucian

Lucian Dan Teodorovici – rumuński pisarz, scenarzysta, urodzony się w 1975 roku. Był redaktorem serii “Ego. Proza” wyd. Polirom, wyreżyserował kilka sztuk teatralnych. Jest autorem siedmiu scenariuszy filmowych. W latach 2005-2008 był również scenarzystą bardzo popularnego w Rumunii serialu telewizyjnego “Animal Planet Show”.

(więcej…)


Bierut Jacek

Jacek Bierut – poeta, prozaik, krytyk literacki. Urodzony w 1964 roku. Jest absolwentem polonistyki na UMCS. Kierunek ten studiował również we Wrocławiu i Lublinie. Swoje wiersze publikował m.in. w “Odrze”, “Czasie Kultury”, “Kresach”. Za swój tomik “Frak człowieka” został nominowany do Wrocławskiej Nagrody “Silesius” w 2012 roku. Jest laureatem nagród im. Kazimiery Iłłakowiczówny i Fundacji Kultury. Mieszka we Wrocławiu, gdzie założył księgarnię Tajne Komplety.

(więcej…)


Janerka Lech

Lech Janerka – polski muzyk rockowy, kompozytor, autor tekstów. Urodzony w 1953 roku. Swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał jako uczestnik festiwali piosenki studenckiej. W 1979 roku założył zespół Klaus Mitffoch, z którym nagrał jedną płytę. Po odejściu z zespołu rozpoczął karierę solową. Jego płyty i kolejne single przez lata zdobywały dużą popularność, a on sam cieszy się opinią niezależnego twórcy. Jest wielokrotnym zdobywcą jednej z najważniejszych nagród muzycznych w Polsce – Fryderyka.

(więcej…)


Pablopavo

Pablopavo – polski muzyk, wokalista reggae i raggamuffin, urodzony w 1978r. Jest jednym z pierwszych polskich wokalistów śpiewających raggamuffin (styl charakteryzujący się wyrazistym i agresywnym wokalem i szybszym tempem). Debiutował w 2009 roku płytą “Telehon”. Jako dziennikarz do 2014 roku prowadził autorską audycję w radiu Roxy FM.

(więcej…)


Szczęsna Joanna

Joanna Szczęsna, absolwentka filologii polskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Karierę dziennikarską rozpoczynała w 1974 roku jako dziennikarka radiowa w Rozgłośni Harcerskiej Polskiego Radia. Działaczka opozycji demokratycznej, związana z Komitetem Obrony Robotników oraz NSZZ “Solidarność”. Współtwórczyni wydawanej poza cenzurą niezależnej prasy: w latach 1976-1980 – “Biuletynu Informacyjnego”, w roku 1981 – Biuletynu Agencji Solidarności “AS”, w latach 1982 -1989 – “Tygodnika Mazowsze”.

(więcej…)