•  

    Elżbieta Cherezińska – z wykształcenia teatrolożka, specjalizuje się w powieści historycznej. Zadebiutowała w 2005 roku napisaną wspólnie z Szewachem Weissem literacką biografią ambasadora – „Z jednej strony, z drugiej strony”. Tematykę Holokaustu kontynuowała w „Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum”.
    Największą popularność przyniosły jej jednak cykle powieści średniowiecznych: „Północna droga” (czterotomowa opowieść o Skandynawii w czasach wikingów), „Harda”, „Królowa” – powieści o Świętosławie, córce Mieszka I, królowej czterech tronów oraz pięciotomowy cykl „Odrodzone Królestwo” opowiadający o końcu rozbicia dzielnicowego i drodze na tron Władysława Łokietka.
    Od 2021 roku powieści „Harda” i „Królowa” obecne są na rynku amerykańskim, jako „The Widow Queen” i „The Last Crown”.

    elzbieta-cherezinska22

     

    Tamara Duda – ukraińska dziennikarka i tłumaczka, autorka dwóch powieści wydanych pod pseudonimem Tamara Horicha Zernia. W latach 2014–2016 pracowała jako wolontariuszka w strefie działań wojennych na wschodzie Ukrainy. Debiutancka „Córeczka” zapewniła Dudzie prestiżową nagrodę ukraińskiej redakcji BBC za najlepszą książkę beletrystyczną 2019 roku. Powieść znalazła się także wśród trzydziestu najważniejszych utworów prozatorskich niepodległej Ukrainy według Ukraińskiego Instytutu Książki. W 2022 roku otrzymała najważniejszą ukraińską nagrodę kulturalną im. Tarasa Szewczenki.

    222

     

     

    Paweł Goźliński – teatrolog, redaktor, wykładowca i pisarz. Autor eseistycznej książki „Bóg Aktor” o Juliuszu Słowackim oraz powieści kryminalnych „Jul” oraz „Dziady”. W 2019 roku ukazała się jego powieść biograficzna „Akan” inspirowana życiem Bronisława Piłsudskiego, starszego brata Józefa, zesłańca i badacza tajemniczego plemienia Ainów.
    Paweł Goźliński był też m.in. pomysłodawcą i redaktorem antologii „Nie-obcy”, “Nadzieja” i “Ziarno granatu. Mitologia według kobiet” oraz kuratorem projektu „Gazeta pisarzy”. Kierował działami kultury i reportażu „Gazety Wyborczej”, był szefem reporterskiego magazynu „Duży Format”. Tworzył i do 2019 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego „Książek. Magazynu do czytania”. Dziś jest redaktorem naczelnym Wydawnictwa Agora oraz prowadzi Szkołę Redaktorów Gazety Wyborczej oraz (wspólnie z Filipem Modrzejewskim) Kurs pisania powieści przy Krakowskim Biurze Festiwalowym. W 2010 roku wraz z Mariuszem Szczygłem i Wojciechem Tochmanem założył Instytut Reportażu i Polską Szkołę Reportażu w której wykłada do dziś.
    Jest doktorem od romantyzmu, uczniem Marii Janion.pawel_gozlinski_fot-mikolaj_grynberg

     

     

     

     

     

     

  •  

    Cezary Harasimowicz – pisarz, aktor, dramaturg, ale przede wszystkim scenarzysta filmowy. Autor scenariuszy, według których zostało zrealizowanych kilkanaście filmów i seriali telewizyjnych, m. in. „Ekstradycja III.” oraz „Przeprowadzki”. Ma również na koncie powieści i zbiór opowiadań oraz inscenizacje sztuk. Jest laureatem kilkunastu nagród krajowych i międzynarodowych. Do najważniejszych należy zaliczyć Europejską Nagrodę Filmową za „300 mil do nieba” i Hartley-Merrill Award za scenariusz do „Bandyty”. Na warsztatach Roberta Redforda w Sundance Institute jego skrypt został uznany za najlepszy. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.
    cezary-harasimowicz

     

    Rafał Hetman – reporter. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, magazynie „Chidusz”. Autor książki „Izbica, Izbica”, która znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, otrzymała nominację do Nagrody Historycznej „Polityki” oraz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Finalista Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. W mediach społecznościowych opowiada o literaturze.

    rafal-fot-damian-hetman2

     

  • Jędrzej Morawiecki (1977) – wykłada w  Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, jest doktorem literaturoznawstwa oraz socjologii, doktorem habilitowanym nauk o kulturze i religii.
    Autor kilkunastu książek reportażowych i naukowych. Otrzymał szereg nagród za reportaże i formy dokumentalne (m.in.  Nagroda im. Beaty Pawlak, dwukrotnie Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym, stypendium im. Jacka Stwory), stypendia rezydencyjne w Broumovie, Windawie i Sofii, stypendia badawcze w Tomsku, Bochum, Regensburgu.
    Od 1998 do 2008 roku związany z „Tygodnikiem Powszechnym”, równolegle był także reporterem agencji Reuters, publikował m.in. w „Polityce”, „National Geographic”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”; współpracował również z I i III programem Polskiego Radia, epizodycznie z Radiem Zet oraz Polską Sekcją Radia BBC. Publikował w „Nowej Europie Wschodniej”, „New Eastern Europe” i „Więzi”. Współzałożyciel Grupy Dziennikarze Wędrowni.
    W 2017 roku ukazała się w jego tłumaczeniu książka Władimira Abarinowa „Widziadła” o operacjach rosyjskich służb specjalnych. W 2018 roku opublikował monografię „Krajobraz po odwilży. Poradziecka tożsamość religijna mieszkańców współczesnych miast syberyjskich”. W marcu 2022 premierę miała jego nowa  książka „Szuga. Krajobraz po imperium” o gniciu po zimie, o roztopach, odsłaniających nacjonalizm, o zamknięciu w autarkiach, o ucieczce przed zemstą Federalnych Służb Bezpieczeństwa i Czerwonej Strefie na Donbasie. Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego publikuje codziennie „Poranną propagandową prasówkę z Moskwy”, cytowaną przez „Wyborczą”, omawianą przez inne polskie i zagraniczne redakcje.
    jm-portret-fot-maciej-kurowicki

     

     

     

    Wojciech Orliński (ur. 1969) – dziennikarz, pisarz, belfer. W latach 1997–2021 pracował w „Gazecie Wyborczej”, nadal współpracuje z jej reporterskim magazynem „Duży Format”. Autor wielu książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych, w tym biografii Stanisława Lema „Lem. Życie nie z tej ziemi” oraz „Paula Barana Człowiek, który wymyślił internet”. Prowadzi blog Ekskursje w dyskursie (ekskursje.pl). Od 2020 pracuje jako nauczyciel chemii w jednym z warszawskich liceów.

    Warszawa,01.10.2022. Pisarz , dziennikarz Wojciech Orlinski. Albert Zawada

  • Edward Pasewicz – poeta, pisarz, dramaturg i kompozytor. Za swoją twórczość poetycką, m.in. za tomiki „Drobne! Drobne!” i „Pałacyk Bertolta Brechta”, wielokrotnie nominowany do głównych nagród literackich. Jego wiersze były tłumaczone na 11 języków. Autor powieści kryminalnej „Śmierć w darkroomie”.

    z23267827fbwedward-pasewicz

     

     

    Barbara Sadurska – prawniczka, pisarka. Za debiut prozatorski pt. „Mapa” otrzymała Nagrodę im. Witolda Gombrowicza. Autorka zbiorów opowiadań „W ruchu”, „Naturalnie” oraz powieści „Czarny hetman”. Mieszka w Krakowie.
    barbara-sadurska-for-sylwester-sadurski

     

    Dominika Słowik (1988) – pisarka, pochodzi z Jaworzna, mieszka w Krakowie z kotem Gustawem i kotem Lucjanem. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia za „Atlas: Doppelganger” (2015). Za drugą powieść „Zimowla” (2019) otrzymała Paszport „Polityki” i nagrodę „Odkrycie Empiku”. W najnowszej książce, „Samosiejki”, zajmuje się tematem antropocenu i zmiany klimatycznej.
    dominika-slowik-fot-radoslaw-kazmierczak2

     

     

    Andrzej Stasiuk (1960) – prozaik i eseista. Urodził się w Warszawie, od lat mieszka w Beskidzie Niskim. Laureat wielu nagród, m.in. Nagroda Literacka Nike (2005), Nagroda Literacka Gdynia (2010), Nagrody Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza (2011), Nagroda Literacka m.st. Warszawy (2015), Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej (2016) czy Nagrody im. Nicolasa Bouviera (2018). Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie, a także na koreański.

    large__ai_1626

     

     

    Katarzyna Surmiak-Domańska – reporterka od lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Warszawianka, z wykształcenia romanistka. Tutorka i wykładowczyni Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu, jurorka Nagrody im. R.Kapuścińskiego za reportaż literacki, członkini PEN Clubu. Autorka takich książek reporterskich jak: „Mokradełko”, „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”, czy „Kieślowski. Zbliżenie”. Jej najnowsza nominowana do nagrody Angelus książka „Czystka” otrzymała już „Wawrzyn” Nagrodę Literacką Warmii i Mazur oraz została uznana za najlepszą książkę roku 2021 przez „Książki. Magazyn do czytania”.

    27.05.2022 Warszawa - Katarzyna Surmiak - Domanska fot. Maciej Zienkiewicz

     

    Agnieszka Szpila – pisarka, ekofeministka, kulturoznawczyni, aktywistka. W swoich ksiażkach i tekstach zajmuje się głównie tematami związanymi z osobami dyskryminowanymi – w tym z mniejszościami, z głównym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami. Ekofeminizm i niepełnsprawność to główne wątki, którym poświęca uwagę. W swojej pierwszej książce „Łebki od Szpilki” Szpila opowiadała o niepełnosprawnych córkach, w drugiej pt. „Bardo” o Polakach z uwzględnieniem i ujęciem w oryginalny sposób problemu antysemityzmu, rasizmu i homofobii oraz LGBTQ, w trzeciej zaś – „Heksach” o dyskryminacji kobiet i paleniu ich na stosach w procesach o czarostwo. Pisarka traktuje swoje książki jak projekty społeczno-polityczno-kulturowe, uważając pisanie książek dla samego czytania za anachroniczne i niestosowne w świecie, któremu grozi katastrofa klimatyczna i w którym dochodzi do ludobójstwa na różnym tle, także tym mniejszościowym. Istota wszech-czująca w intesywnie intymnej relacji z bytem.

     

     

     

  • Natalka Śniadanko – pisarka, tłumaczka i dziennikarka, członkini PEN Ukraine. Absolwentka filologii ukraińskiej na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym oraz filologii słowiańskiej i romańskiej na Albert-Ludwigs-Universität Freiburg.
    W latach 2000–2003 koordynatorka centrum OBTA (Ośrodku Badań Tradycji Antycznych Europy Środkowej i Środkowo Wschodniej, Uniwesytet Warszawski). Publikacje w prasie międzynarodowej: „du”, „NZZ” (Szwajcaria); „Die Welt”, „Süddeutsche Zeitung”, „Deutsche Welle” (Niemcy), „New York Times”, „The Guardian” (USA); „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Nowej Europie Wschodniej” (Polska).
    Autorka 11 książek pisanych prozą, które przetłumaczono w 11 krajach. Otrzymała m.in. nagrodę za „Książkę Roku” w Kijowie, Nagrodę Ministerstwa Edukacji, Sztuki i Kultury Austrii, nagrodę literacką im. Josepha Conrada Instytutu Polskiego w Kijowie 2011 roku, nominację do nagrody „Lwów – Miasto Literatury UNESCO” oraz nominację do nagrody Angelus. Jest dwukrotną stypendystką programu Gaude Polonia (2003, 2012).
    natalka-sniadanko-fot-kateryna-slipchenko


    Laurynas Vaičiūnas
     – ekspert ds. międzynarodowych, animator kultury i wydawca. Kieruje niezależnym think tankiem Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Korespondent Litewskiego Radia i Telewizji w Polsce. Kustosz zamku na wodzie w Wojnowicach.
    wljihhqg