Bruno Schulz. Festiwal – weekend 14-15.10

A już w następny weekend w sobotę zapraszamy na rozmowę z Martą Leśniakowską i Małgorzatą Omilanowską o przedwojennych architektach (żydowskich i nie tylko). Spotkanie odbędzie się 14 października o godzinie 16:00 w Klubie Proza i poprowadzi je Irek Grin.

Chwilę później zapraszamy na spotkanie z czeską pisarką Terezą Boučkovą promujące jej autobiograficzną powieść “Rok Koguta”, która wywołała burzliwą dyskusję społeczną w Czechach. Rozmawiać z nią będzie Justyna Tymon. Nie przegapcie, sobota (14.10) o godzinie 19:00 w Klubie Proza przy Przejściu Garncarskim 2.

rok-koguta_130x250_front_sklep-500x500

Rok Koguta – bestsellerowa, tłumaczona na wiele języków powieść, która wywołała burzliwą dyskusję społeczną w Czechach i za granicą.
Autorka, nie oglądając się na poprawność polityczną, z bolesną szczerością przedstawia własne doświadczenia związane z wychowywaniem dwóch adoptowanych romskich chłopców, którzy u progu dorosłości nieuchronnie zaczynają zmierzać w stronę społecznej i moralnej degeneracji. Na dramatyczne wydarzenia rodzinne nakłada się osobisty kryzys pisarki, zmagającej się z niemocą twórczą i nawrotami depresji: heroiczna walka z własnymi ograniczeniami jest jednym z ważniejszych wątków tej książki, pisanej jakby na przekór przygnębieniu i poczuciu beznadziei.
Surowe w tonie dziennikowe notatki przeplatają się z wnikliwymi refleksjami na temat literatury i filmu oraz z pełnymi emocji i nieoczekiwanego humoru historiami z życia codziennego, tworząc zaskakującą, wielowymiarową opowieść o niestrudzonym poszukiwaniu radości i ciepła.

tereza-bou-kova-portret-photocmartin-vitek

Tereza Boučková (ur. 1957), czeska pisarka, scenarzystka i publicystka. Po maturze podpisała Kartę 77, czym ściągnęła na siebie długotrwałe represje polityczne. Władze czechosłowackie uniemożliwiły jej zdobycie wykształcenia i odpowiedniej posady, była zmuszona pracować jako sprzątaczka, listonoszka czy dozorczyni. Mimo to samodzielnie kontynuowała edukację i wkrótce zaczęła realizować się również w dziedzinach artystycznych. Występowała na scenach praskich teatrów niezależnych, także u boku swojego ojca, wybitnego pisarza Pavla Kohouta, śpiewała (i śpiewa do dziś) w żydowskim chórze Mišpacha. Jest autorką powieści, opowiadań, felietonów i scenariuszy, m.in. do nagradzanego filmu Gnojki (Smradi) z 2002 roku. Za debiutancką powieść Indiánský běh otrzymała w 1990 roku Nagrodę Jiřego Ortena. Światową sławę przyniosła jej książka Rok Koguta (Rok kohouta), bestsellerowa powieść łącząca elementy dziennika i autobiografii. W roku 2016 Boučková została odznaczona za zasługi w walce z komunizmem.

współorganizatorzy: Wydawnictwo Afera i Wrocławski Dom Literatury

A w niedzielę (15.10) tradycyjnie już zachęcamy do udziału w grze miejskiej Testament. Zabawę zaczynamy w Księgarni Hiszpańskiej ELITE przy ulicy Karola Szajnochy 5.

21616350_898529070297827_5694960713947526181_n

Co kryje ostatnia wola słynnego pisarza? Co było przyczyną jego śmierci i kto odziedziczy fortunę? W niedzielę odbędzie się oficjalne odczytanie testamentu. Nikt jednak nie może być pewny należnej mu doli. Pisarz, zawsze skryty, stronił od rodziny i przyjaciół, a jego testament kryje nie tylko nagrodę, lecz także pewien mroczny sekret. Zapraszamy na grę pełną zagadek i tajemnic, w której znalezienie właściwych przyjaciół będzie tak samo ważne, jak poznanie swoich wrogów. Gra nawiązuje do zagadkowego świata stworzonego przez Brunona Schulza.

Zapisy na: wroclawskie.gry.miejskie@gmail.com