Trzeci dzień Bruno Schulz. Festiwal 2021

Festiwalowy czwartek poświęcony będzie trzem książkom – o reportażu międzywojennym, wojnie w oczach najmłodszych oraz o uchodźcach i nawiązującym do nich problemie obcości. To wszystko w Prozie – Klubie Wrocławskiego Domu Literatury oraz przed ekranami (transmisję możecie obejrzeć na stronach Bruno Schulz. Festiwal, Fundacja Olgi Tokarczuk, Wrocławski Dom Literatury oraz Wrocław Miasto Literatury).

W 2017 roku w ramach Bruno Schulz. Festiwal odbyła się unikatowa konferencja naukowa „Minione i zapisane. Literaturoznawcy i pisarze o reportażu międzywojennym”, w której o międzywojennych reporterach: Irenie Krzywickiej, Wandzie Melcer, Ferdynandzie Antonim Ossendowskim, Ksawerym Pruszyńskim, Samuelu L. Schneidermanie i Melchiorze Wańkowiczu mówili pisarze oraz literaturoznawcy. Książka „Zapisane”, która ma swoją premierę podczas festiwalu, jest efektem tej sesji, i to właśnie o niej porozmawiają współautorki Magdalena Grzebałkowska i Agata Tuszyńska oraz redaktorka Urszula Glensk. Zaczynamy o 17.00.

zapisane
Po spotkaniu Magdalena Grzebałkowska zostanie na scenie, żeby opowiedzieć Waldkowi Mazurowi o swojej nowej książce „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”. Pisarka i reporterka podróżowała między innymi do Stanów Zjednoczonych i Rosji, by odnaleźć ostatnich świadków II wojny światowej i pokazać, jak wygląda wojna widziana oczami jej najmłodszych uczestników. Teraz opowie, dlaczego postanowiła nie pozwolić odejść ostatnim okruchom pamięci o tamtych wydarzeniach – a nam, współczesnym, pokazać, że wciąż mają na nas wpływ. Start: 18.30.

wojenka
Czy miłość bliźniego, tolerancja, prawa człowieka to uniwersalne idee? A może pozostają tylko idealistycznym projektem współczesnego świata (o czym można się przekonać, spoglądając na aktualną sytuację uchodźców)? Filozofka i feministka Magdalena Środa oraz teolog i antropolog kultury Stanisław Obirek zastanowią się, czy – i jak – posthumanizm wpłynie na problem obcości i inności. Podkładką do rozmowy będzie książka Magdaleny Środy „Obcy, inny, wykluczony”. Zapraszamy o 20.00.

obcy-inny
Wejściówki będą do odbioru w Klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) w dniu wydarzenia od godz. 12.00. Gdyby ktoś z Państwa nie mógł odebrać wejściówki, a zależy mu na obecności na spotkaniu, prosimy o kontakt mailowy na adres: jagodaborys97@gmail.com.